BYD, Fransa ile Görüşerek Elektrikli Araç Fabrikası Kurma Planlarını İlerletiyor

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Çin’in önde gelen NEV (yeni enerjili araç) üreticisi BYD, Avrupa pazarına açılmak için adımlarını hızla atmaya devam ediyor. Gelecek aylarda Türkiye pazarına resmi olarak giriş yapması beklenen Çinli üretici, Avrupa’da bir fabrika kurma planlarını uzun bir süredir duyurmuştu.

Chinese Daily Economic tarafından yapılan bir habere göre, BYD’nin Fransa’da bir fabrika kurmak için hükümetle görüşmelerde bulunduğu belirtiliyor. BYD, resmi bir açıklama yaparak bu haberi doğruladı ve “Şu anda Avrupa’da bir binek araç fabrikası kurmanın fizibilitesini değerlendiriyor ve uygun bir yer arayışında” şeklinde ifade etti.

Yerel medyaya göre, BYD’nin fabrika konumu için Fransa’nın yanı sıra Almanya ve İspanya’yı da değerlendirdiği belirtiliyor. Kararın bu yıl içinde alınması planlanırken, üretimin 2025 yılında başlaması ve Avrupa’da üretilen ilk elektrikli BYD binek aracın üretim bandından inmesi hedefleniyor.

BYD’nin Avrupa’da üretim yapma konusunda tecrübesiz olduğunu düşünmemek gerekir. Şirket daha önce Fransa’da elektrikli otobüs üretimi gerçekleştiriyordu, ancak düşük talep nedeniyle 2021’in sonunda üretimi durdurdu. BYD, mevcut fabrikayı kullanmaya devam edebilirdi, ancak sıfırdan bir fabrika kurma isteği olduğu ifade ediliyor.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü