CITROEN, ŞANGHAY OTOMOBİL FUARI’NDA OTONOM MOBİLİTE VİZYONUNU TANITTI

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Citroen, Şanghay Otomobil Fuarı’nda dünyaya, otonom mobilite vizyonunu ortaya koyan üç yeni kapsül geliştirdiğini duyurdu. Citroën Autonomous Mobility Vision konsepti için hazırlanan bu kapsüller, tamamen farklı deneyimler yaşatmayı amaçlıyor. Immersive Air, Cozy Capsule ve Wander Café’den oluşan bu kapsüller, pek çok amaca hizmet ediyor.

Citroen, açık kaynak ilkesine dayanarak geliştirilen kapsül çözümü sayesinde, üçüncü partilerin teknik özelliklere uygun bir kapsül geliştirebileceğine dikkat çekiyor. Topluluklar, kamu yetkilileri ve şirketler, kamusal veya özel bir alanda insanları veya malları taşımak ya da hizmet sağlamak için kendi kapsüllerini geliştirerek Citroën Skate teknolojisinden yararlanabiliyor. Bu sayede tıp merkezleri, gıda kamyonları, spor salonları gibi pek çok alanda yeni bir mobil hizmetler çözümü oluşuyor.

İlk olarak gözümüze çarpan Immersive Air, yolcuların video oyunu oynamalarına, film izlemelerine, şarkı söylemelerine ve müzik dinlemelerine olanak sağlayan çok yolculu bir kapsül tasarımı. Renkli çift sürgülü cam kapı ve panoramik cam tek yönlü olup, görünürlük ve mahremiyet arasında güzel bir denge sağlıyor. Dijital animasyonlu surround ses ve 4K ekran, kabin içindeki deneyimi daha da ileriye taşıyor.

Cozy Capsule ise iki yolcuya sıcak ve özel bir seyahat deneyimi sunuyor. Büyük şehirlerde günlük işe gidip gelmek çok zaman alırken, Cozy Capsule, sabah işe giderken rahatlama ve yoğun bir günün ardından eve dönerken dinlenme olanağı sağlıyor. Tasarımda Fransız parfüm şişelerinden ilham alınırken, kristal bir gövde ve ayarlanabilir yarı saydam üst kısım daha fazla koza hissi, mahremiyet ve rahatlık sunuyor.

Son olarak Wander Café, şehirde gezinirken özel bir soğuk yemek ve içecek tadım deneyimi sunan bir açık hava kapsülü. Diğer iki kapsülden farklı olarak yolcuların çevresiyle etkileşim kurmasını sağlayan Wander Café, 360 dereceye yakın açık görüşe ve yüz yüze oturma düzenine sahip.

Citroën Skate teknolojisi, otonom, elektrikli ve kablosuz şarj özelliğiyle donatılmış, neredeyse kesintisiz olarak 7/24 çalışabilen bir sistemdir. Kapsüller, Citroën Skate’in üzerine 10 saniyeden daha kısa sürede eklenebiliyor ve kullanım amacına göre maksimum hızı 25 km/s veya 5 km/s ile sınırlandırılabiliyor.

Citroën Skate’in jantları, Goodyear tarafından özel olarak geliştirilirken, ayrıca çok yönlü Eagle 360 lastikleri de geliştirildi. Küçük elektromotorlar robota 360 derece hareket özgürlüğü sağlıyor.

Citroen’un Şanghay Otomobil Fuarı’nda tanıttığı bu üç yeni kapsül modeli, otonom mobilite vizyonunu hayata geçirmek için önemli bir adım. Yenilikçi tasarımları ve fonksiyonellikleriyle dikkat çeken bu kapsüller, mobilite çözümlerinde yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü