Yeni Fiat 600 Crossover, Resmi Bir Videoda Ortaya Çıktı

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Fiat, coupe-crossover tarzında yeni bir model üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Mayıs ayında kamuflajsız şekilde gördüğümüz Fiat 600 modeli şimdi de resmi bir videoyla marka tarafından paylaşıldı.

Fiat 600’nün tasarımına baktığımızda, özellikle farların, çıkıntılı burun kısmının ve tampondaki petek stili panjurun elektrikli Fiat 500’den izler taşıdığını görüyoruz. Videodaki aracın gövde rengi beyaz olsa da yan aynalar, marşpiyeller, spoyler ve yüzgeç antende kullanılan parlak siyah detaylarla güzel bir kontrast sağlanmış. Ayrıca, yan tarafta bazı bölgelerde krom süslemeler de dikkat çekiyor. Arkada ise dikey olarak konumlandırılmış stop lambaları bulunuyor.

Yeni Fiat 600’ün iç mekanıyla ilgili fazla görüntü bulunmamaktadır. Videoda sadece otomobilin konsol kısmından bir kesit gösterilmektedir. Minimalist bir tasarıma sahip olan alanda yuvarlak bir siperliğin içine gizlenmiş dijital gösterge paneli dikkat çekmektedir. Merkezde ise geniş bir dokunmatik multimedya ekranı şeklinde tasarlanmış bir tablet ekranı konsola entegre edilmiştir.

Konsolun üst kısmında mavi ambiyans aydınlatmasının görülebildiği bir alan bulunmakta ve ikaz ışığı gibi bazı fonksiyon düğmeleri ince havalandırma ızgaralarının arasına yerleştirilmiştir. Alt kısımda ise klima kontrolleri bulunmaktadır.

Teknik detaylar henüz netleşmemiş olsa da, gelen haberler B-SUV segmentinde yer alan Fiat 600 modelinin Jeep Avenger ve Stellantis grubunun diğer benzer boyuttaki araçlarında kullanılan e-CMP2 platformuna sahip olabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, aracın tam elektrikli versiyonunda 115 kW güç ve 260 Nm tork üreten bir elektrik motoru ile 400 km’ye kadar sürüş menzili sunan 54 kWsa batarya bulunması beklenmektedir.

Ayrıca, Fiat 600 modelinin Avenger gibi bazı pazarlarda benzinli motor seçeneğiyle de satışa sunulabileceği belirtilmektedir. Öne çıkan seçenek ise 100 beygir gücünde 1.2 litrelik PureTech motor ve manuel şanzıman kombinasyonudur.

Fiat 600’ün tanıtım tarihi henüz kesinleşmemiştir. Şu an için en güçlü tahminler, 500 modelinin 65. yıl dönümü olan 4 Temmuz tarihini işaret etmektedir. Konuyla ilgili gelişmeleri değerli okuyucularımıza aktarmaya devam edeceğiz.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü