Yeni Fiat Topolino: Retro Tasarımıyla Citroen Ami’ye Meydan Okuyor

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Fiat’ın Citroen Ami modelinden esinlenerek 2023 yılında piyasaya süreceği yeni elektrikli araç: Fiat Topolino, tasarımıyla dikkat çekiyor.

Fiat Topolino ile Retro Bir Deneyim

Fiat Topolino, Citroen Ami ve Opel Rocks-e’nin İtalyan versiyonu olarak karşımıza çıkıyor ve retro esintiler taşıyan tasarımıyla göz kamaştırıyor. Topolino’nun yuvarlak farları, gövde rengi, katlanabilir kumaş tavanı ve jant kapakları, 1957 model Fiat 500’ü anımsatan özelliklere sahip. Ayrıca aracın kapıları yerine halat benzeri bir detay kullanılmış. Henüz başka opsiyonlar hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Teknik Özellikler ve Performans

Fiat Topolino hakkında şu an için görsel veya teknik detaylar paylaşılmamış olsa da, Citroen Ami ile aynı altyapıyı paylaşacağı düşünülmektedir. Bu nedenle, aracın muhtemelen 8 beygirlik elektrik motoru ve 5.5 kWsa’lik lityum iyon batarya kullanacağı tahmin edilmektedir. Fiat Topolino’nun yaklaşık 70 km/s hıza ve 45 km/s ile sınırlı bir maksimum hıza sahip olduğu belirtilmektedir.

Fiat Topolino’nun İsim Kökeni

Fiat Topolino ismi, kökenini 1936 yılına dayandırmaktadır. 1936-1955 yılları arasında üretilen Fiat 500, küçük bir şehir aracı olarak bilinir ve o dönemde “Mickey Mouse” adıyla anılan Topolino ismini almıştır. Şimdi ise Fiat, bu ismi minik elektrikli aracıyla yeniden canlandırmaktadır.

Yeni Fiat Topolino, retro tasarımıyla dikkat çeken bir elektrikli araç olarak karşımıza çıkıyor. Citroen Ami’den esinlenen Topolino, kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmayı hedefliyor. Teknik detaylar ve diğer özellikler hakkında henüz bilgi bulunmasa da, Fiat Topolino’nun elektrikli mobiliteye olan ilgiyi artıracağı kesindir. Yakın zamanda daha fazla ayrıntının paylaşılması ve bu heyecan verici aracın piyasaya sürülmesi beklenmektedir.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü