Jaguar Land Rover, Elektrifikasyon İçin Büyük Bir Adım Atıyor: 15 Milyar Sterlinlik Yatırım Planı

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Jaguar Land Rover, kapsamlı bir elektrifikasyon hamlesi için 15 milyar sterlinlik harcama yapmayı planlıyor. Şirket, Reimagine Stratejisi adı verilen bu büyük planın bir parçası olarak, yılın son çeyreğinde ilk tam elektrikli Range Rover modelini piyasaya sürme hazırlığında.

Jaguar Land Rover’ın (JLR), Türkiye’de Borusan Otomotiv’in distribütörlüğünü yaptığı, elektrifikasyon yol haritası detaylarını açıkladı. Elektrikli araçlara geçiş süreci kapsamında, JLR’ın İngiltere’deki Halewood Fabrikası, yeni nesil kompakt ve tam elektrikli otomobillerin üretimini gerçekleştirecek.

2030 Yılına Kadar Tüm Land Rover Modelleri Elektrikli Olacak

Gelecek beş yıl içinde, elektrifikasyon dönüşümü için 15 milyar sterlinlik bir yatırım yapacağını duyuran şirket, Reimagine Stratejisi kapsamında, 2030 yılına kadar tüm Land Rover modellerinin elektrikli versiyonlarını üretecek. Jaguar, bu süreç boyunca tamamen elektrikli bir marka haline dönüşecek. JLR ayrıca, 2039 yılına kadar tedarik zincirinden üretim süreçlerine kadar tüm operasyonlarında karbon nötr olma hedefi ile önemli gelişmeler kaydettiklerini belirtiyor.

2023 Yılında İlk Elektrikli Range Rover Tanıtılacak

Elektrifikasyon sürecini hızlandıran JLR, gelecek nesil orta boy SUV yapısını tamamen elektrikli hale getirmek üzere planlar yapıyor. Bu elektrikli hareketlilik önceliği çerçevesinde, önümüzdeki beş yıl boyunca 15 milyar sterlinlik bir yatırım yapacak olan şirket, 2023 yılı son çeyreğinde ilk tam elektrikli Range Rover modelini tanıtacak.

Jaguar Land Rover, Elektrifikasyon İçin 15 Milyar Sterlin Yatırırken, Range Rover’dan İlk Tam Elektrikli Model Geliyor

Yeni nesil orta boy lüks SUV’ların ilki, tamamen elektrikli bir model olan ve Range Rover ailesinin bir parçası olacak. Ayrıca 2025 yılında Merseyside’daki Halewood üretim tesisinde üretilecek. JLR, pazar beklentilerine göre, Range Rover ve Range Rover Sport’un içten yanmalı motor, hibrit ve tamamen elektrikli motor seçeneklerini sunmayı sürdürecektir, bu da esnek modüler mimari (MLA) yapısının bir sonucudur.

2025’te Yeni Elektrikli Jaguar Modelleri Yollarda

Jaguar Land Rover CEO’su Adrian Mardell’in belirttiğine göre, elektrikli üç yeni Jaguar modelinin dünya lansmanı yaklaşmakta ve 2025 yılında müşteri teslimatlarının başlaması planlanıyor. Batı Midlands’da üretilecek olan bu yeni Jaguar, dört kapılı bir GT olacak ve önceki elektrikli Jaguar modellerinden daha yüksek performans sunacak. Ayrıca 700 km’ye kadar menzil sağlayacak. Bu yeni 4 kapılı GT Jaguar’ın daha fazla ayrıntısı, yılın ilerleyen dönemlerinde açıklanacak ve yeni gövde mimarisi JEA üzerine inşa edilecek.

Reimagine Stratejisi hakkındaki detayları aşağıdaki videoda bulabilirsiniz:

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü