Kia EV9’un Heyecan Verici Teknik Özellikleri Açıklandı

Yeni elektrikli SUV modeli EV9'un görüntülerini paylaşan Kia, modelin teknik detaylarını da resmen açıkladı.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Geçtiğimiz haftalarda yeni elektrikli SUV modeli EV9’un görüntülerini paylaşan Kia, modelin teknik detaylarını da resmen açıkladı. Yüksek performanslı bu model, üç farklı güç seçeneği ve yeni nesil bir batarya teknolojisi ile dikkat çekiyor.

Standart Model: EV9 RWD Standart

İçerisinde 76.1 kWh’lik bir batarya bulunan EV9 RWD Standart, toplamda 160 bg güç ve 350 Nm tork üretebilmekte. 0-100 km/sa hızlanmasını 8.2 saniyede tamamlayabilen bu model, performansıyla ön plana çıkıyor.

Uzun Menzilli Alternatif: EV9 RWD Long Range

Daha fazla menzil isteyenler için EV9 RWD Long Range modeli ideal. Bu versiyon, 99.8 kWh’lik bataryası sayesinde 541 km menzil sunuyor. Modelin 201 bg güç ürettiği ve 0-100 km/sa hızlanmasının 9.4 saniye olduğunu belirtelim.

En Üst Seviye: EV9 AWD

Çift motorlu bir yapıya sahip olan EV9 AWD, 380 bg güç ve 600 Nm tork üretebilme kapasitesiyle fark yaratıyor. Bu özel model, 0-100 km/sa ivmelenmesini sadece 6 saniyede tamamlıyor.

Menzil ve Şarj Özellikleri

Standart ve AWD modellerinin menzil verileri basın bülteninde yer almazken, Kia her modelin 800 voltluk süper hızlı şarj sistemine sahip olduğunu vurguluyor. Bu sayede 15 dakikalık şarj ile yaklaşık 150 km menzil kazanabileceğinizin altını çizelim.

Teknolojik Donanım: Highway Driving Pilot (HDP)

Güney Koreli üretici, EV9’u diğer modelleri gibi zengin teknolojik özelliklerle donatmış. Dikkat çeken teknolojik özelliklerden biri, Kia’nın Highway Driving Pilot (HDP) adını verdiği sistem. Bu sistem, bazı özel pazarlarda 3. seviye otonom sürüşün önünü açacak. GT-Line donanımına özel olan bu teknoloji, 15 farklı sensör ve iki lidar ile birlikte çalışıyor.

Boyutlar ve Aerodinamik Yapı

Boyutları açısından Telluride ile benzerlik gösteren EV9, 5.010 mm uzunluğa, 1.980 mm genişliğe ve 1.755 mm yüksekliğe sahip. Modelin iki dingili arasındaki mesafe ise 3.100 mm olarak açıklandı. Aerodinamik yapısıyla dikkat çeken EV9, 0.28’lik sürtünme katsayısıyla sınıfında öne çıkıyor.

Satışlar 2023 İkinci Çeyrekte Başlıyor

Kia, EV9 modelinin satışlarına 2023 yılının ikinci çeyreğinde önce Kore’de başlayacağını duyurdu. Elektrikli otomobil pazarında iddialı bir konuma sahip olan EV9’un global pazardaki yerini alması merakla bekleniyor.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü