Yeni Kia EV9: İleri Teknoloji ve Göz Alıcı Tasarım ile Türkiye’ye Geliyor

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Kia’nın yeni modeli EV9, 2024 yılında Türkiye pazarına sunulacak. Avrupa’da 2023’ün sonlarında satışa çıkacak olan Kia EV9, cesur ve sert hatlara sahip gövde tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca gelişmiş teknolojileriyle de öne çıkan EV9, kullanıcılarına üstün bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Kia EV9’un Türkiye Lansmanı 2024 Yılında Yapılacak

Kia, Almanya’da düzenlenen özel marka zirvesinde EV9 modelini tanıttı. Türk tasarımcı Berk Erner tarafından tasarlanan Kia EV9, Türkiye’de 2024 yılının ilk yarısında satışa sunulması planlanıyor. Kia, bu modeliyle Türkiye pazarında da iddialı bir şekilde yer almayı hedefliyor.

Yüzde 40 ÖTV Dilimine Giren Kia EV9

Kia EV9’un arkadan itişli versiyonu, 150 kW güce sahip motoruyla yüzde 40 ÖTV dilimine girecek. Bu büyük SUV’nin başlangıç fiyatı ise güncel kurla 1.221.421 TL olarak belirlendi. Kia EV9’un dört tekerlekten çekişli versiyonu ise yüzde 60’lık dilimden başlayacak. Bu sayede kullanıcılar, tercihlerine göre araçlarını seçebilecekler.

Kia EV9, 5010 mm uzunluğa, 1980 mm genişliğe, 1755 mm yüksekliğe ve 3100 mm aks mesafesine sahip. Bu ölçüler, kullanıcılara geniş bir iç mekan sunarken, aracın şık ve etkileyici görünümünü de ortaya koyuyor. Ayrıca EV9, 6 veya 7 koltuklu olarak tercih edilebiliyor, böylece kullanıcılar ihtiyaçlarına göre araçlarını kişiselleştirebiliyorlar.

Kia EV9’un RWD Long Range versiyonunda 99,8 kWh batarya kullanılıyor ve WLTP testine göre 541 kilometreye kadar sürüş menzili sunuyor. Ayrıca dört tekerlekten çekişli versiyon, iki elektrik motoruyla 283 kW güç ve 600 Nm tork sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar, yüksek performans ve uzun menzil avantajlarını aynı araçta buluşturuyorlar.

Kia’nın Elektrikli Araçlara Yatırımı

Kia, geleceğin önemli iş alanları olarak belirlediği robotik, elektrikli araçlar ve otonom sürüşe yönelik olarak önümüzdeki beş yıl içinde 22 milyar euro yatırım yapacak. Bu yatırım ile Kia, 2030 yılına kadar toplam satışlarının yüzde 55’ini elektrikli araçlardan elde etmeyi ve lider bir elektrikli araç markası olmayı hedefliyor.

Kia EV9, şık tasarımı, yüksek performansı ve gelişmiş teknolojileriyle Türkiye pazarına heyecan katacak bir araç olarak karşımıza çıkıyor. ÖTV avantajıyla da dikkat çeken EV9, kullanıcılara geniş iç mekanı, uzun menzili ve yüksek gücüyle üstün bir sürüş deneyimi sunmayı hedefliyor. Kia’nın elektrikli araçlara yönelik yatırımlarıyla da geleceğe odaklandığını görüyoruz. Bu sayede Kia, Türkiye’deki elektrikli araç pazarında öncü bir marka olmayı hedefliyor.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü