Elektrikli Mercedes-Benz eActros300, Türkiye’de Test Edilecek

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Mercedes-Benz Türk AR-GE ekipleri, Mercedes-Benz’in ilk ağır sınıf elektrikli kamyonu olan eActros’un yol testlerini Aksaray AR-GE Merkezi’nde gerçekleştirecek.

Daimler Truck Karbon Nötr Araçlar Sunma Hedefini Sürdürüyor

Daimler Truck, Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika bölgelerinde 2039 yılına kadar yalnızca karbon nötr araçlar sunmayı hedeflemekte ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürmektedir. Mercedes-Benz Türk, Daimler Truck’ın önde gelen üretim ve AR-GE merkezlerinden biri olarak çatı şirketinin hedeflerine destek vermektedir.

Mercedes-Benz Türk AR-GE Merkezi, Kamyon Yol Testleri ve Sıfır Emisyon Projelerine Ev Sahipliği Yapıyor

Mercedes-Benz Trucks’ın dünya genelinde kamyon yol testi ve mühendislik hizmeti sunan ana merkezi olan Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesinde bulunan AR-GE Merkezi, sıfır emisyon projeleri kapsamındaki araçların test merkezlerinden biri olarak faaliyet göstermektedir.

Mercedes-Benz Türk, eActros300 Yol Testlerini Gerçekleştiriyor

Mercedes-Benz Türk, sürekli olarak küresel sorumluluklarına yenilerini eklemekte ve bu doğrultuda eActros300 gibi ilk ağır sınıf elektrikli kamyonlarının yol testlerini gerçekleştirmektedir. Gelecekte daha uzun menzilli versiyonlara sahip araçlarla da yol testlerine devam edilecektir.

Hedef 2050 Yılına Kadar Karbon Nötr Ulaşım

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörü Melikşah Yüksel, “Daimler Truck, 2050 yılına kadar karbon nötr ulaşım hedefine yönelik olarak uzun yıllardır yatırım yapmaktadır. Biz de çalışmalarımız ve küresel sorumluluklarımızla çatı şirketimizin bu hedeflere hızla ilerlemesine önemli katkılar sağlamaktayız. AR-GE merkezimiz, sıfır emisyonlu projeler kapsamındaki araçların testlerini gerçekleştirmekte ve geliştirme potansiyellerini belirleyerek en yüksek kaliteye sahip araçların müşterilere sunulmasını sağlamaktadır.”

Gerçek Kullanım Şartlarında Yol Testleri

eActros’un yol testlerini gerçekleştirecek olan Aksaray AR-GE Merkezi, 400 km’ye kadar menzile sahip olan elektrikli kamyonların komponentlerini ve yazılımlarını gerçek kullanım şartları altında test edecek. Elde edilen bulgular, global geliştirme deneme ekibine aktarılacak ve aynı zamanda araçların müşterilere sunulmadan önceki kalite kontrol sürecine katkıda bulunacaktır.

Türkiye’nin İlk 350 kW’lık Elektrikli Şarj İstasyonu

Mercedes-Benz Türk, elektrikli araçlar konusundaki altyapı çalışmalarına 2022 yılında devreye aldığı iki adet 350 kW’lık elektrikli şarj istasyonuyla başlamıştır. Şirket, Türkiye’deki ağır vasıta araçları için 350 kW kapasiteli şarj istasyonlarını kurarak önemli bir adım atmıştır. Mercedes-Benz Türk, 2023 yılında da şarj ünitesi yatırımlarına devam edecektir.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü