Mercedes, Yeni Elektrikli Araç Platformuyla Ticari Araçlarına Yön Veriyor

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Mercedes, elektrikli araç pazarında binek araçlarının yanı sıra ticari araç segmentinde de büyük adımlar atmaya devam ediyor. Alman üretici, gelecekte hafif ticari araçları için kullanacağı yeni bir platformu tanıttı.

Yeni Van Electric Architecture VAN.EA Platformu

Mercedes’in özel olarak elektrikli araçlar için geliştirdiği “Van Electric Architecture VAN.EA” isimli platform, ilk modeliyle 2026 yılında karşımıza çıkacak. Bu platform, orta boyuttan büyük van modellerine kadar birçok aracın temel altyapısını oluşturacak.

Şirket tarafından sıfırdan geliştirilen VAN.EA platformu, farklı türdeki %100 elektrikli araçlara uyum sağlayabilmesi için üç modülden oluşuyor. Elektrik motorunun yer aldığı ön modül, tüm bu platformu kullanan araçlarda aynı olacak.

Merkez modül, ölçeklenebilir bir şekilde tasarlandığı için farklı kapasitelerde yüksek voltajlı bataryaları barındırabilecek. Arka modül ise araca dört tekerlekten çekiş özelliği kazandıran elektrik motoruyla donatılabilecek.

VAN.EA-P ve VAN.EA-C: İki Farklı Kullanım Amacı

VAN.EA platformu, kullanım amacına göre ikiye ayrılacak: VAN.EA-P ve VAN.EA-C. VAN.EA-P, orta sınıf lüks araçlar için kullanılacak ve VIP taşımacılığı, mobil ofis veya geniş ailelerin aktivite aracı gibi alanlarda tercih edilecek.

Mercedes, bu araçlarda 500 kilometrenin üzerinde menzil sunmayı planlıyor. Ayrıca, ilk etapta seviye 2 otonom sürüş sistemine sahip olacaklar ve 2030 yılı itibarıyla seviye 3 otonom sürüş sistemiyle donatılabilecekler.

VAN.EA-C ise ticari araçlar için geliştirilen bir platform olacak. Kurye, teslimat, ambulans ve kamp aracı gibi farklı konfigürasyonlarda kullanılan ticari araçların temelini oluşturacak. Mercedes, bu araçların 2030’dan sonra sürücüsüz taşıma için seviye 4 otonom sürüş sistemiyle donatılmasını planlıyor.

Üretim ve Gelecek Planları

VAN.EA temelli modeller, Polonya’da yer alan yeni bir karbon nötr fabrikada üretilecek. Daha sonraki aşamalarda Almanya ve İspanya’da da üretim başlayacak. Bu gelişmelerle ilgili siz değerli okurlarımıza düzenli olarak bilgi vereceğiz. Mercedes’in yeni elektrikli araç platformuyla ticari araç segmentinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü