Makyajlı Peugeot 208: Tasarım ve Yenilikler

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Peugeot’nun şehir otomobili Peugeot 208, Temmuz 2023 itibarıyla yeni bir görünüm ve teknik iyileştirmelerle karşımıza çıkıyor. 2024 Peugeot 208 makyajlı versiyonu, tasarımının yanı sıra teknolojik özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Makyajlı Peugeot 208’in Yenilenen Tasarımı

Yeni Peugeot 208, dış tasarımında önemli değişikliklerle birlikte geliyor. 9X8 Hypercar’da tanıtılan yeni Peugeot ışık imzası, artık E-208 modeline de etkileyici bir görünüm kazandırıyor. Üç uzun dikey ışık pençesi, parlak siyah eklere entegre edilerek otomobilin ön kısmında dikkat çekici bir imza oluşturuyor. Bu detaylar, 208 modeline daha güçlü ve geniş bir duruş sağlıyor. Tüm yeni 208 versiyonlarında bu yeni ön ışık imzası bulunuyor. GT versiyonlarında ise üç bağımsız optik modülle tam LED farlarla birlikte etkileyici bir görünüm sunuluyor.

Peugeot’nun yeni logosu da yeni 208’nin tasarımında önemli bir yer tutuyor. Yeni logo, otomobilin ön ızgarasında göze çarpıyor ve elektrikli modele geçişin sembolü olarak değerlendiriliyor. İzgara, gövde renginde bir desenle tamponla uyumlu bir şekilde tasarlanmış. Bu tasarım, otomobilin sağlamlığını, verimliliğini ve modernliğini simgeliyor.

Yeni E-208 modeli, markanın simgesel arka ışık imzasını da yeniden yorumluyor. Üç kırmızı pençeden oluşan arka ışık imzası, aracın arka bölümünde dikkat çekici bir detay olarak yer alıyor. Ayrıca siyah şerit bagaj kapağıyla birlikte genişlik algısını destekleyen üç zarif LED şerit, otomobile şık bir görünüm kazandırıyor. GT versiyonunda ise geri vites lambaları ve sinyaller de LED olarak sunuluyor.

Yeni Peugeot 208, farklı gövde renkleriyle kullanıcıların beğenisine sunulacak. Agueda Sarısı ve Selenyum Gri gibi yeni renkler, otomobilin modern ve çarpıcı tasarımını vurguluyor. Bunun yanı sıra Tekno Gri, İnci Siyah, Sedef Beyaz, Elixir Kırmızı ve Vertigo Mavi gibi renk seçenekleri de bulunacak. Seçilen renkten bağımsız olarak, yeni 208 modellerinde parlak siyah dikiz aynaları standart olarak sunulacak. GT versiyonunda ise parlak siyah çamurluk kaplamaları ve isteğe bağlı olarak siyah tavan seçeneği bulunacak.

Yeni Peugeot 208’ın dikkat çeken unsurlarından biri de alaşım jant tasarımları. Peugeot, yeni tasarım anlayışını bu modelinde de kullanarak çarpıcı jant seçenekleri sunuyor. Yeni E-208, farklı alaşım jantlarla donatılmış olarak karşımıza çıkacak. Noma elmas kesimli 16 inç veya Yanaka elmas kesimli keskin uçlu 17 inç alaşım jantlar, otomobile şıklık katıyor. Tüm alaşım jantlar, Peugeot logosuyla damgalanan 4 kollu bir merkeze sahip.

Yeni Peugeot 208’in İç Tasarımı ve Teknolojik Özellikleri

Yeni Peugeot 208, iç mekanında da yenilikler sunuyor. Adamite Yeşil dikişli (GT versiyonunda opsiyonel olarak) yeni siyah Alcantara döşeme gibi seçeneklerle zengin bir çeşitlilik sunan otomobil, konforlu bir sürüş deneyimi sağlıyor. GT versiyonunda ise özenle tasarlanmış ön konsol kaplaması ve kol dayama alanı, şıklığı ve dikkat çekici detaylarıyla öne çıkıyor.

Peugeot’nun ikonik i-Cockpit® çözümü, yeni 208’nin iç mekanının merkezinde yer alıyor. Sürücünün görüş hizasında konumlandırılan göstergeler, bilgilerin kolayca okunmasını sağlıyor. ALLURE ve GT versiyonlarında ise dijital bir ekran da bulunuyor. 10 inçlik dijital ekran, yeni bir tasarıma sahipken, GT versiyonunda ise standart olarak 3D ekran kullanılıyor. Sürücüler, kendi tercihlerine göre ekranın renklerini, bilgi düzenini ve sunumunu kişiselleştirebiliyorlar. ACTIVE versiyonunda ise 3,5 inç renkli ekran ve analog gösterge paneli bulunuyor.

Makyajlı Peugeot 208, yenilenen tasarımı ve yeni hibrit motor seçenekleriyle dikkat çekiyor. Yenilenen dış tasarımıyla daha güçlü ve modern bir duruşa sahip olan yeni 208, Peugeot’nun yeni ışık imzasıyla da göz alıcı bir görünüm sunuyor. İç mekanda sunulan çeşitli seçenekler ve teknolojik özellikler ise konforlu bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Kapsamlı sürüş destek sistemleri

Yeni yüksek çözünürlüklü park yardımı kameraları dışında yeni 208, sürüşü daha güvenli ve kolay hale getiren özellikler sunuyor:

  • Dur & Kalk fonksiyonuna ve araçlar arası mesafe ayarına sahip adaptif hız sabitleyici.
  • Aktif Tam Durdurma Güvenlik Freni, 7 km/s ile 140 km/s arasında, gece veya gündüz yayaları ve bisikletlileri algılıyor.
  • Genişletilmiş Aktif Trafik İşaretleri Tanıma Sistemi ve dijital gösterge panelinde gösterme işlevi: Hızla ilgili normal uyarılar dışında dur, tek yön ve sollama yapılmaz işaretlerini de kapsıyor.
  • Şerit Konumlama Asistanı ve Aktif Şerit Takip Sistemi.
  • Sürücü Dikkat Uyarısı, uzun sürüş sürelerinde ve 65 km/s’yi aşan hızlarda direksiyon simidinin mikro hareketlerini analiz ederek dikkat dağınıklığını tespit ediyor.
  • Kör Nokta Uyarı Sistemi.

Müşterilerin seçim yapmasını kolaylaştırmak için yeni 208 ürün gamı ACTIVE, ALLURE ve GT olarak üç versiyonla sadeleştirildi.

  • ACTIVE: Önde 3 dikey ve arkada 3 yatay LED ile yeni ışık imzası, manuel klima, elektrikli ön ve arka camlar, elektrikli yan aynalar, 10 inç merkezi dokunmatik ekranlı PEUGEOT i-Cockpit®, önde USB-C soketi.
  • ALLURE: ACTIVE donanım seviyesine ek olarak 16 inç NOMA alaşım jantlar, gövde renginde ızgara, ön ve arka park yardımcısı, elektrikli katlanır yan aynalar, 10 inçlik dijital gösterge paneli ve 10 inçlik yüksek çözünürlüklü merkezi dokunmatik ekrana sahip PEUGEOT i-Cockpit®, PEUGEOT i-Connect® bilgi-eğlence sistemi, tam akıllı telefon bağlantısı, önde 2 USB-C soketi, arkada 1 USB-C soketi ve 1 USB-A soketi.
  • GT: ALLURE donanım seviyesine ek olarak tam LED ön farlar, yüksek çözünürlüklü park kameraları, anahtarsız giriş ve çalıştırma, kişiselleştirilebilir ambiyans aydınlatması, 3D ekranlı 10 inçlik dijital gösterge paneli, karşılama aydınlatmalarıyla elektrikli katlanır yan aynalar, parlak siyah çamurluk kaplamaları, GT logoları.
Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü