Porsche Boxster EV: Elektrikli Dönüşümde Geleceğin Otomobili

Motor1'in kameralarına takılan görüntülerde Porsche Boxter EV'nin detaylarını görmek mümkün.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Alman otomobil üreticisi Porsche, yeni nesil Boxster EV üzerinde titiz bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Test aşamasındaki aracın casus fotoğrafları, heyecanlı bekleyişin sürdüğüne işaret ediyor. 2025 yılında seri üretim versiyonunun tanıtılması beklenen Boxster EV, şimdilik yoğun kamuflajla kaplı olsa da, özellikleri hakkında ipuçları sunuyor. Motor1’in kameralarına takılan görüntülerde Porsche Boxter EV’nin detaylarını görmek mümkün.

Siyah Fren Kaliperleri ve Şarj Portu: İlk İzlenimler

Porsche logosu, aracın pek çok noktasında görünmese de, siyah renkli fren kaliperlerinde şirketin adı dikkat çekiyor. Sahte egzoz uçlarıyla yanıltmaya çalışsa da, plakanın hemen üstünde yer alan şarj portu, aracın elektrikli doğasını açıkça ortaya koyuyor.

Tesla Supercharger’da Yakalanan Görüntüler ve Ön Bagaj

Akşam saatlerinde çekilen casus fotoğraflar, bir Tesla Supercharger’da duran ve ön bagajının açıldığı görülen aracın, arkada bagaj olup olmadığı konusunda merak uyandırıyor. Teknik özelliklere yönelik beklentiler, AWD çift motorlu versiyonların ilerleyen dönemlerde karşımıza çıkması ve ilk etapta arkadan itişli modellerin piyasaya sunulması yönünde.

Yeni Platform ve Premium Platform Electric (PPE) Mimarisi

Porsche’nin elektrikli Boxster ve Cayman halefleri için yeni bir platform kullanacağı biliniyor. Bazı bileşenlerin mevcut modellerden ödünç alınabileceği düşünülüyor. 2024’te piyasaya sürülmesi planlanan sadece elektrikli olacak yeni nesil Macan’ın temelini oluşturan Premium Platform Electric (PPE) mimarisi, bu araçlarda da karşımıza çıkabilir.

Boxster EV ve İçten Yanmalı Motoru Olmayan Macan ve 718 İkilisi

Elektrikli Cayman’ın herhangi bir prototipinin henüz görülmemiş olması, Porsche’nin öncelikle Boxster EV’yi piyasaya sürmeyi planladığına işaret ediyor. İçten yanmalı motoru olmayan Macan ve 718 ikilisinin ardından, üç sıralı bir SUV ve EV olarak planlanan yeni nesil Cayenne de beklentiler arasında yer alıyor. Porsche, on yılın sonunda yıllık satışlarının yüzde 80’inden fazlasını elektrikli otomobillerden elde etmeyi hedefliyor.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü