Alman Üretimi Tesla Model Y RWD Artık Gece Kirazı Kırmızısı ve Quicksilver Renk Seçenekleriyle Sunuluyor

Gece Kirazı Kırmızısı ve Quicksilver Renk Seçenekleriyle Tesla Model Y RWD Artık Almanya'da Üretiliyor
Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Almanya’daki Berlin-Brandenburg Gigafabrikası, Tesla’nın en uygun fiyatlı crossover modeli olan Tesla Model Y’nin arkadan çekişli versiyonunu üretmeye başladı. Bu özel trim seviyesi için Gece Kirazı Kırmızısı ve Quicksilver renk seçenekleri sunulmaktadır. Daha önce sadece Model Y Long Range ve Performance versiyonlarında bulunan bu iki renk seçeneği, Almanya’da üretilen araçlar için sunuluyordu. Baz arkadan çekişli versiyon ise Çin’den Avrupa’ya ithal ediliyordu. Benzer şekilde, Tesla Kanada pazarında da aynı yöntemi kullanıyor.

Almanya’da baz Model Y’nin fiyatı 44.890€ ($48.850) ve tek ücretsiz renk seçeneği İnci Beyazıdır. Quicksilver 3.000€ ($3.300), Gece Kirazı Kırmızısı ise 3.200€ ($3.500) olarak fiyatlandırılmıştır. Tesla ayrıca 1.200€ ($1.300) karşılığında Düz Siyah ve 1.600€ ($1.750) karşılığında Derin Mavi Metalik renk seçeneklerini sunmaktadır. Bu, Kuzey Amerika’da sunulan renk seçeneklerinden biraz farklı bir renk paleti oluşturmaktadır.

Tesla, Austin merkezli otomobil üreticisi, son zamanlarda Model 3 ve Model Y için renk seçeneklerini güncelledi. Önceden ücretsiz olan İnci Beyazı Multi-Kat kaplama rengi yerine Gece Gümüşi Metalik renk seçeneği sunulmaya başlandı. Şu anda, beyaz veya Derin Mavi Metalik seçmek 1.000$ ek ücrete tabidir, Düz Siyah 1.500$ ve Kırmızı Multi-Kat 2.000$ daha fazla ödeme gerektirmektedir.

Ayrıca, arkadan çekişli Model Y Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut değildir, çünkü sadece Giga Shanghai ve Giga Berlin tesislerinde üretilmektedir ve bu nedenle yerel üretim elektrikli araçlar için 7.500$ vergi indiriminden faydalanamamaktadır.

Sonuç olarak, Amerikan müşteriler üç farklı dört tekerlekten çekişli versiyon arasından seçim yapmak zorundadır. Baz donanım seviyesi 47.740$’dan başlamaktadır, Uzun Menzil ise 50.490$’a, Performance modelinin fiyatı ise hükümet ve yerel teşviklerden önce 54.490$’dır.

Tesla, Quicksilver ve Gece Kirazı Kırmızısı boya renklerini ilk olarak Ekim 2022’de duyurdu. Şirketin CEO’su Elon Musk, Almanya Gigafabrikası’nın boya atölyesinin “aksi takdirde mümkün olmayan bir karmaşıklık sağlamak için birçok ince kat boya uygulamak için özel olarak inşa edildiğini” belirtti.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü