Elektrikli otomobil devi Tesla’nın cirosu ciddi oranda düştü: İşte yılın ilk raporu

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Elektrikli otomobil devi Tesla, 2023 yılının ilk çeyreğine ait raporunu açıkladı. Rapora göre, Tesla’nın net geliri yüzde 24 düşerek 2,51 milyar dolara geriledi. Ancak Tesla, agresif fiyat indirimleri sayesinde araç satışlarında yeni bir rekor kırdı.

Tesla, yılın ilk çeyreğinde 440.808 araç üretti ve 422.875 adet teslim etti. Bu rakamlar, Tesla’nın şirket tarihindeki en yüksek satış rakamları olarak kaydedildi. Satılan araçların 412.000 kadarı Model Y ve Model 3 araçlarından gelirken, yaklaşık 10.000 kadarı ise Model S ve X tarafından satıldı.

Tesla’nın otomotiv geliri, geçen yıla göre yüzde 18 artarak 19.96 milyar dolara ulaştı. Enerji çözümlerinden elde edilen gelir yıllık bazda yüzde 148 artarak 1.52 milyar dolara, servis ve diğer hizmetlerinin geliri ise yüzde 44 artarak 1.83 milyar dolara yükseldi. Toplam gelir ise yüzde 24 artarak 23.3 milyar dolar olarak açıklandı.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, düşen net geliri belirsiz makroekonomik ortama bağladı. Musk, ekonomide 12 ay boyunca “fırtınalı hava” beklediğini söylerken, “Fed faiz oranlarını her yükselttiğinde, bu bir otomobilin fiyatındaki artışa eşdeğerdir” uyarısında bulundu.

Tesla’nın enerji depolama kapasitesi, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 360 artarak 3.89 GWh seviyesine yükseldi. Ayrıca Tesla, bu çeyrekte yüzde 40 artışla 46 MW güneş enerjisi devreye aldı.

Son olarak Tesla, Model Y’nin hem Avrupa’da hem de ABD’de en çok satan araç olduğunu ve Supercharger istasyon sayısının 4.947 olduğunu açıkladı.

Tesla, agresif fiyat indirimleri sayesinde araç satışlarında rekor kırdı ancak net gelirinde ciddi bir düşüş yaşandı. Elon Musk, düşüşü belirsiz makroekonomik ortama bağlarken, şirketin gelirlerinin yine de hedeflerine ulaştığı ve güçlü bir duruş sergilediği belirtiliyor.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü