Tesla, 35 Adet Semi Tırını Geri Çağırma Kararı Aldı

Elektrikli araç devi Tesla, tamamen elektrikli Semi tırlarının 35 adedini geri çağırma kararı aldı.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Elektrikli araç devi Tesla, tamamen elektrikli Semi tırlarının 35 adedini geri çağırma kararı aldı. Bu kararın nedeni, araçların elektronik park freni modülünde yaşanan sorunlar olarak açıklandı.

Elektronik Park Freni Modülündeki Hatalar

Geçtiğimiz aylarda büyük beklenti içinde piyasaya sürülen ve birçok kişi tarafından büyük ilgi gören tamamen elektrikli Tesla Semi tırları, şimdi bir geri çağırma ile gündeme geldi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, 35 adet Semi tırında elektronik park freni valf modülü (PVM) ile ilgili problemler olduğu belirtildi.

Park Valf Modülü (PVM) Sorunları ve Riskleri

Açıklanan detaylara göre, PVM modülündeki sorun nedeniyle el freni çekildiğinde modülün park konumuna geçmeme ihtimali bulunuyor. Bu durum, aracın kayarak hareket etmesine ve potansiyel olarak ciddi kazalara yol açabilecek risklere sebep olabiliyor.

Geri Çağırma ve Etkilenen Araçlar

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından yayınlanan geri çağırma bildirimi, toplamda 35 adet Tesla Semi tırının etkilendiğini ve bu araçların hepsinde sorunun yaşanabileceğini belirtiyor. Etkilenen tırların üretim tarihleri ise 30 Kasım 2022 ile 28 Şubat 2023 arasında gerçekleşti.

Çözüm ve Ücretsiz Parça Değişimi

Tesla, yaşanan sorunun çözümü için etkilenen araçların Intellipark Valf Modülü adlı parçasını ücretsiz olarak değiştireceğini açıkladı. Bu geri çağırma sürecinde, sorunun kablosuz bir yazılım güncellemesi ile çözülmediği de ifade edildi.

Etkilenen Araçların Büyük Bölümü PepsiCo’ya Ait

Bendix Ticari Araç Sistemleri tarafından üretilen ve sorunlu olduğu tespit edilen bu parçaları kullanan Semi tırlarının büyük bölümünün PepsiCo’ya ait olduğu düşünülüyor. Tesla, geri çağırma sürecinin ardından bu sorunun tamamen ortadan kaldırılmasını hedefliyor.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü