Tesla Avrupa Fiyat Düştü: Türkiye’deki Model Y Fiyatları Düşebilir

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Elektrikli otomobil devi Tesla, Avrupa’da fiyatlarını düşürmeye başladı. Almanya’daki Tesla fiyatları, şirketin son adımıyla %4,5 ile %9,8 arasında bir indirim gördü. Bu gelişme, Türkiye’de satışa sunulan ve Almanya’da üretilen Model Y fiyatlarının düşmesi ihtimalini de beraberinde getiriyor.

Tesla, Küresel Fiyat İndirimlerini Sürdürüyor

Tesla, kâr marjından ziyade talebi artırmak amacıyla fiyat indirimlerine devam ediyor. Elektrikli otomobil üreticisi, Avrupa, İsrail ve Singapur’daki araçlarının fiyatlarını düşürerek, Ocak ayında Çin’de başlattığı küresel indirim kampanyasını daha da genişletiyor.

İlk Çeyrek Teslimatları Yüzde 4 Arttı

Buna rağmen, Tesla geçen hafta, ABD, Çin, Japonya, Avustralya ve Güney Kore’de gerçekleştirdiği indirimlerle talebi artırmaya yönelik adımlar attı. İlk çeyrek teslimatlarında bir önceki çeyreğe göre sadece %4’lük bir artış kaydedildi. ABD’de bu yıl beşinci kez fiyat düşüşü yaşanırken, Avrupa’da da benzer bir hamle gerçekleşti.

Avrupa Genelinde Farklı Oranlarla İndirimler

Tesla, üretim kapasitesindeki artış ve iyileştirmeler nedeniyle Almanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa pazarında fiyatları düşürdü. Almanya’da Model 3 ve Model Y araçlarının fiyatları %4,5 ila %9,8 oranında düşerken, Singapur’da Model 3 ve Model Y fiyatları %4,3 ila %5 arasında indi. Fiyat indirimleri sadece bu modeller ve ülkelerle sınırlı değil; Avrupa genelinde tüm modellerde farklı indirim oranları uygulanıyor.

Türkiye’deki Tesla Model Y Fiyatlarında İndirim Beklentisi

Bilindiği gibi, Türkiye’de satışa sunulan ve Mayıs ayında teslimatlarına başlanacak olan Tesla Model Y, Almanya’da üretiliyor. Dolayısıyla, Avrupa’daki fiyat indirimlerinin Türkiye pazarında da geçerli olması muhtemel. Ancak şu an için Tesla Türkiye’nin resmi sitesinde henüz bir fiyat indirimi görülmemekte.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü