Tesla, Çin’deki 2.649 Model S’i Geri Çağırıyor: Kaput Sorunu

Amerikalı otomobil devi Tesla, Çin'deki 2.649 Model S aracını geri çağırma kararı aldı.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Amerikalı otomobil devi Tesla, Çin’deki 2.649 Model S aracını geri çağırma kararı aldı. Bu geri çağırma, 2021 yılının sonlarında Model S sedanlarının ön bagaj kilidi ile ilgili yaşanan problemler nedeniyle başlatılan sürecin bir devamı niteliğinde. Uzun süre geçmesine rağmen, bu geri çağırma işlemi daha da genişletildi.

Geri Çağırılan Model S’ler ABD’den İthal Edilenler

Çin’de geri çağırılan bu Tesla Model S araçları, ABD’den ithal edilen sedanlar olup, şu an için Tesla Model S’in Çin’de veya başka bir ülkede üretimi bulunmamaktadır. Tesla’nın amiral gemisi sedan Model S ve amiral gemisi SUV Model X, yalnızca Kaliforniya’daki Tesla Fremont fabrikasında üretilmektedir.

Geri Çağırma Kapsamındaki Üretim Tarihleri ve Sorunun Detayları

Geri çağırma işlemi, 14 Ekim 2015 ile 23 Ağustos 2020 tarihleri arasında üretilen Tesla Model S araçlarını kapsamaktadır. İlgili araçlarda, ön kaputlarda ikincil bir kilit hizalaması bulunmakta ve bu hizalama, uygun şekilde yapılamamış olabileceği düşünülmektedir.

Bu durum, kilit sisteminin düzgün çalışmamasına ve kaputun aniden açılmasına yol açabilmektedir. Model S araçlarında, birincil kilit mekanizması yanlışlıkla açıldığında, ikincil kilit mekanizması doğru şekilde kilitlenmediği için araç hareket halindeyken ön kaput aniden açılma tehlikesi bulunmaktadır.

Önceki Geri Çağırmalar ve Tesla’nın Müşteri Hizmetleri Yaklaşımı

Tesla, 31 Aralık 2021’de benzer sebeplerle 19.697 Model S aracını daha geri çağırmıştı. Önceki geri çağırmalar, 21 Ocak 2015 ile 18 Kasım 2020 tarihleri arasında Fremont fabrikasında üretilen sedanları kapsamaktaydı.

Tesla, müşteri hizmetleri anlayışı çerçevesinde geri çağırma işlemleri kapsamında yetkili servislerinde kontroller yapacak ve herhangi bir sorun tespit edilmesi durumunda araçları ücretsiz olarak tamir edeceğini duyurdu.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü