Tesla Cybertruck Gecikmesinin Ardındaki Nedenler Ortaya Çıktı: Üretim Zorlukları

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Tesla’nın heyecan uyandıran pick-up modeli Cybertruck, uzun bir bekleyişin ardından bu yıl seri üretime geçmeye hazırlanıyor. Fakat Cybertruck’ın neden geciktiği merak ediliyor. Sızdırılan Tesla belgelerine göre, bu gecikmenin altında bazı temel sorunlar yatıyor.

Frenleme ve Süspansiyon Sorunları

Ocak 2022’deki üretim öncesi “alfa” versiyonunda Cybertruck’ın frenleme, gövde sızdırmazlığı ve süspansiyon gibi temel unsurlarında problemler olduğu belgelerde yer alıyor. Prototip aşamasında yapılan testlerde aşırı pedal hareketi, tutarsız duruş, sürtünmeli frenleme sırasında aşırı eğim gibi fren bazlı sorunlar tespit edildi. Bu sorunlar aracın en büyük zorlukları arasında yer alıyor. Tesla mühendisleri, aracın Otomotiv Mühendisleri Derneği derecelendirme ölçeğinde 7 puan almasını hedeflemişti, ancak alfa sürümü sadece 4 puan elde edebildi.

Sızdırmazlık Problemleri

Cybertruck’ın tasarımı, aracın sızdırmaz hale getirilmesini zorlaştırmış gibi görünüyor. Tesla’nın belgelerinde, gövde üretimi ve boyahane süreçlerinin geçmişte sızdırmazlık için zorlandığı ve Cybertruck tasarımının yeni zorluklar ortaya çıkardığı belirtiliyor. Belgelerde, “Sızdırmazlık için net bir yol bulamadığımız bir dizi alan var” ifadesi yer alıyor.

Yol Tutuşu ve Süspansiyon Problemleri

Cybertruck’ın yol tutuşu da geliştirilmesi gereken bir alan olarak belirtiliyor. Belgelere göre, aracın orta hızlarda sertlik ve kesiklik yaşadığı, yüksek baş-kıç ivmelenmelerinin olduğu ve düşük hızlı manevralarda aşırı yanal sarsıntı yaşandığı görülüyor. Süspansiyonundaki sorunlar da performans hedefleriyle arasında önemli farklılıklar olduğunu gösteriyor.

Üretimdeki Zorluklar

Cybertruck’ın geliştirilmesinin zorlu olduğu kesin bir gerçek. Araç, kutuplaştırıcı bir tasarıma sahip olması ve tamamen paslanmaz çelikten üretilmesi gibi nedenlerle üretim sürecinde sorunlar ortaya çıkarıyor. Ancak, Tesla gibi dünyanın en değerli otomobil üreticisi olan şirketin bu zorlukları aşabilecek mali kaynaklara sahip olduğu düşünülüyor.

Tesla Cybertruck, beklenenden daha fazla zaman almasına rağmen, birçok kişi tarafından hala merakla beklenen bir araç olarak görülüyor. Sizler de Cybertruck hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü