Tesla Semi Yollara Çıkmadan Çin Tarafından Kopyalandı!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Tesla Semi’nin seri üretimi halen başlamış değil ancak Çin’de Tesla Semi’ye çok benzeyen bir araç göründü. Tesla’nın Çin’deki taklidi, kamufle edilmiş bir test katırı olarak görüldü, üstünde bir römork bulunuyordu ve yaz testleri için nakliye ediliyordu.

Elektrikli yarı kamyonun, Çin’in orta doğusundaki Anhui eyaletinin Hefei şehrinden, Sincan eyaletindeki Turpan’a doğru yol aldığı belirtildi. Kamuflajlı kamyonun Çinli otomobil üreticisi JAC Motors’a ait olma ihtimali var. JAC Motors, binek otomobil, ticari araç ve elektrikli araç üretimi yapmaktadır.

Kamuflajlı kamyon, ilk bakışta Tesla Semi ile benzer görünüyor. Ancak daha dikkatli incelendiğinde, Tesla’nın özgü kanat aynaları ve çevresini saran camının bu Çin yapımı taklit araçta bulunmadığı görülüyor. Aracın pencerelerinin üzerinde dijital kamera yuvaları bile bulunuyor.

Çinli Kamyonun Teknolojik Özellikleri

Çinli kamyonun görüş tabanlı gelişmiş sürücü destek sistemlerine (ADAS) sahip olduğu düşünülüyor. Bu kamyonun radar özelliği de olabilir. Kamuflajlı prototipten gözle görülür şekilde farklı olan başka bir JAC kamyonu da görülüyor.

Çinli kamyonun dış tasarımı ve sürücü odaklı iç mekanı Tesla Semi’ye çarpıcı derecede benziyor. Kamyonun ön paneli, tekerlek tasarımı ve hatta sürücü odaklı iç mekanı büyük oranda Tesla Semi’den esinlenmiş görünüyor.

Tesla Semi tasarımının benzerlikleri genellikle yasal sorunlara davetiye çıkarır. Örneğin, Nikola, Tesla’nın Semi’nin tasarımında patent ihlalinde bulunduğunu iddia etti. Tesla Semi’nin teslimatları 2022’nin sonunda başladı ve ilk partiler Pepsico ve Frito-lay’e gitti. Seri üretimin 2024 yılının sonlarına kadar başlaması bekleniyor.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü