Tesla Türkiye ve Turkcell SIM Kartları İşbirliği: Model 3 Neden Görücüye Çıkmadı?

Elektrikli otomobil devi Tesla, Türkiye pazarına giriş yaptı ve Turkcell ile işbirliği içinde.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Elektrikli otomobil devi Tesla, Türkiye pazarına giriş yaptı ve Turkcell ile işbirliği içinde yerli SIM kartlar kullanacağını duyurdu. Ancak merakla beklenen Model 3 modeli neden Türkiye’ye gelmedi?

Tesla Türkiye Piyasasına Model Y ile Giriş Yaptı

Tesla, Türkiye pazarına Model Y aracıyla resmi olarak giriş yaptı. Levent’teki ofisi ile Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan şirket, Kanyon AVM’de ilk satış noktasını da açtı. Daha önce Mayıs ayında teslimatların başlayacağı duyurulan Tesla, şu anda Ekim-Aralık 2023 tarihleri arasında teslimatlar gerçekleştireceğini belirtiyor. Tesla’nın otopilot özelliği için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile yapılan anlaşma da kamuoyuna duyuruldu.

Tesla ve Turkcell İşbirliği: Yerli SIM Kartlar Kullanılacak

Tesla Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer, araçların otonom sürüş özelliklerinin Türkiye’de kullanılabilmesi için yerli SIM kartlar kullanacaklarını ifade etti. BTK ile yapılan anlaşma sonucu, Tesla’nın otopilot özelliklerinin Türkiye’deki kullanıcılar tarafından kullanılabilmesi sağlanacak. Model Y ve gelecekte piyasaya sürülmesi beklenen diğer modellerde de Turkcell SIM kartları tercih edilecek. Kemal Geçer, Geliştirilmiş Otopilot ve Full Self Driving gibi üst düzey otonom sürüş yazılımlarında da Turkcell’in SIM kartlarının kullanılacağını açıkladı.

Satış, Servis ve Şarj Hizmetleri Tesla Türkiye’de

Tesla, Türkiye’de satış hizmetlerinin yanı sıra servis ve şarj hizmetlerini de sunmayı planlıyor. Bu kapsamda, Mayıs ayında Merter’de ilk servis noktasının açılması bekleniyor. İlerleyen dönemde ise servis konusunda yeni işbirlikleri duyurulacak.

Model 3 Türkiye’ye Neden Görücüye Çıkmadı?

Tesla’nın Türkiye pazarına giriş yaparken Model 3’ün gelmemesinin nedeni merak konusu oldu. Şirketin Türkiye pazarına girmeyi planladığı ilk model, aslında Model 3 olacaktı. Ancak, Çin’de üretilen Model 3’ün ek vergiler nedeniyle Türkiye’de çok daha pahalıya mal olacağı düşünüldü. Çin’den ithal edilen elektrikli otomobiller üzerinde yüzde 40 ek vergi uygulanması, bu değişikliğin ana nedeni oldu. Model 3, Tesla’nın en uygun fiyatlı aracı olmasına rağmen, vergi yükü nedeniyle Model Y’den daha maliyetli hale gelecekti. Bu nedenle şirket, Türkiye pazarına Almanya’da üretilen Model Y ile giriş yapma kararı aldı.

Tesla’nın Türkiye Pazarında Beklentileri

Tesla’nın Türkiye pazarındaki hedefleri arasında, elektrikli araç pazarının büyümesine paralel olarak satış ve pazar payını artırmak bulunuyor. Ayrıca şirket, Türkiye’deki şarj altyapısını geliştirerek elektrikli araç kullanıcıları için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. İlerleyen dönemlerde Tesla’nın Türkiye’deki servis ağı ve şarj istasyonları sayısının artması bekleniyor.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü