Tesla’nın Araç Menzilleri Gerçekten Bu Kadar Mı?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Elektrikli otomobil endüstrisi, son yıllarda çok hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu pazarda öne çıkan liderlerden biri de tartışmasız Tesla. Ancak, Tesla’nın araçlarının menzili konusunda son zamanlarda bir takım spekülasyonlar dolaşıyor. Birçok iddia, şirketin araçlarının menzillerini abarttığını öne sürüyor.

Tesla’nın Menzil Tahminleri: İyimser mi Yoksa Yanıltıcı mı?

Raporlarda yer alan iddialara göre, Tesla‘nın menzil tahminlerinin oldukça “iyimser” olduğu belirtiliyor. Bu tahminler, özellikle kış aylarında araçların menzilini olduğundan fazla gösteriyor olabilir. Bir kaynağa göre, şirket yaklaşık on yıl önce, pazarlama amacıyla, menzil ölçer için sürücülere tam dolu bir batarya ile gidebilecekleri mesafe için abartılı tahminler sunmaya başlamış.

Tesla’nın Güvenlik Tamponu

Tesla’nın araçları, sürücülerin beklenmedik durumlarla karşılaşmasını önlemek için bir “güvenlik tamponu” ile tasarlanmış. Bu özellik sayesinde, gösterge tablosunda bataryanın boş olduğu gösterildikten sonra bile araçlar yaklaşık 24 km daha gidebilirler.

Tesla’ya Yapılan Eleştiriler ve Cezalar

Tesla’nın menzilini yanlış bir şekilde abarttığı için Kore Adil Ticaret Komisyonu (KFTC) tarafından 2,2 milyon dolar para cezasına çarptırıldığı bilinmekte. Tesla, bu durum üzerine Kore’deki web sitesinde menzilin koşullara bağlı olduğunu belirten bir ibaret eklemiş.

Diğer otomobil üreticilerinin menzil ölçerleri de test edildi ve bu testler Tesla’nın tahminlerinden daha doğru olduğunu ortaya koydu. Amerikan Otomotiv Mühendisleri Birliği’nden bir temsilci, üç Tesla modelinin EPA tahminlerine kıyasla menzil konusunda tüm otomobil üreticileri arasında en kötü performansı sergilediğini belirtmiş.

Tesla’nın EPA Testlerindeki Taktikleri

Elektrikli araç üreticileri, bir aracın menzilini nasıl hesaplayacaklarına dair birçok seçeneğe sahiptirler. İddialara göre, Tesla bu seçenekleri kendi lehine kullanıyor ve EPA formülünü kullanmak yerine kendi menzil tahminlerini bulmak için ek testler gerçekleştiriyor.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü