Volvo, Tesla’nın Elektrikli Araç Şarj Standardını Benimsedi

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Tesla’nın elektrikli araç şarj standardı olan NACS, giderek daha fazla üretici tarafından benimsenmektedir. Ford ve GM’in ardından bu kez Avrupalı bir üretici olan Volvo da Tesla’nın teknolojisini kabul etti.

Artık Tesla’nın elektrikli araç şarj teknolojisini benimseyenler sadece ABD’li üreticilerle sınırlı kalmıyor. Volvo, ABD, Kanada ve Meksika’daki elektrikli otomobillerinde Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) portunu kullanacağını doğruladı.

Volvo da Tesla’yı Kabul Etti

Volvo, mevcut ve yakın zamanda duyurulan otomobilleri olan C40 Recharge, EX30 ve EX90 gibi modellerde, 2024’ün ilk yarısından itibaren bir adaptör aracılığıyla Supercharger istasyonlarına bağlanma desteği sunacak. 2025’ten sonraki modellerde ise NACS konektörü doğrudan entegre olacak. Gelecekteki Volvo elektrikli otomobiller, Kombine Şarj Sistemi (CCS) formatını kullanarak Supercharger istasyonlarına bir adaptör ile bağlanabilecek.

Volvo, neden Tesla’nın teknolojisini kabul ettiğini açıkça ifade ediyor. Şirket, sürücülerin “kolay ve kullanışlı” bir şarj ağına erişimini istiyor ve bu da Tesla Supercharger anlamına geliyor. Anlaşma sayesinde elektrikli Volvo sahipleri, 12.000’den fazla hızlı şarj noktasına erişebilecek. Sürücüler, Volvo Cars uygulaması aracılığıyla Tesla’nın istasyonlarını kolayca bulabilecek.

Supercharger’lar Standart Haline Geliyor

Diğer yandan Volvo, bu anlaşma ile birlikte Tesla’nın şarj standardını kabul eden ilk Avrupalı marka olmuştur. Ford ve GM gibi geleneksel üreticiler, Tesla’yı zaten benimsediklerini açıklamışlardı. Tesla’ya rakip olan elektrikli otomobil üreticisi Rivian da NACS standardını kabul ettiklerini duyurmuştu. Bu şirketler de Volvo gibi ilk olarak adaptörler aracılığıyla, daha sonra ise doğrudan NACS portlarıyla araçlarını piyasaya sürecekler.

Daha önce Tesla şarj konektörü olarak bilinen NACS, firma tarafından geliştirilmiş ve 2012 yılından bu yana Tesla otomobillerinde kullanılmaktadır. Tesla, geçtiğimiz yılın sonlarında NACS standardını herkesin kullanımına açık hale getirmiştir. O zamandan beri NACS, giderek daha fazla benimsenmekte ve evrensel bir standart haline gelme yolunda ilerlemektedir.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü