Ferrari, Sainz’ın Avustralya GP Cezası İçin Yeniden İnceleme Talebinde Bulundu

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Ferrari, Carlos Sainz’ın Avustralya GP’de aldığı cezanın yeniden değerlendirilmesi için resmi başvuruda bulundu. İspanyol pilot, ikinci kırmızı bayraktan sonra Fernando Alonso ile yaşanan temas nedeniyle 5 saniye zaman cezası almıştı.

Sainz’ın Cezası ve Sonuçları

Sainz, bu ceza nedeniyle yarışın ilk 10 dışında kalmıştı. Yarışın kaotik yeniden başlamasının ardından, güvenlik aracı arkasında tamamlanan son turda pilotlar, kazadan önceki sıraya göre dizilmişlerdi. Sainz, yarışı 4. sırada tamamlasa da, aldığı 5 saniyelik zaman cezası nedeniyle 12. sıraya düşmüştür.

Cezanın Kaldırılması Durumunda Puan Kaybı

Eğer ceza yeniden değerlendirilip kaldırılırsa, Lance Stroll, Sergio Perez, Lando Norris, Nico Hulkenberg, Oscar Piastri, Zhou Guanyu ve Yuki Tsunoda birer sıra gerileyip puan kaybedecekler.

Takım Patronu Frederic Vasseur’un Açıklamaları

Takım Patronu Frederic Vasseur, FIA ile görüştüklerini ve raporları onlara gönderdiklerini belirtti. Ayrıca, Gasly/Ocon ve Sargeant/De Vries olaylarında hakemlerin tepkisinin farklı olduğunu söyledi. Vasseur, sürecin iki aşamalı olduğunu ifade etti.

Yeniden İnceleme Süreci

İlk olarak, hakemler talebin haklı olup olmadığına ve olayın yeniden incelenmesi için gerekli olan “önemli ve ilgili yeni bir şey” kanıtı olup olmadığına bakacaklar. Eğer talebi haklı görürlerse, yeni kanıtlara göre karar verilecek.

Vasseur’un Süreçle İlgili Düşünceleri

Vasseur, sürecin ilerlemesi için FIA’nın dilekçelerini inceleyeceğini ve onlarla açık bir tartışma yapmayı beklediklerini belirtti. Ayrıca, Carlos Sainz’ın telsizden duyulan hayal kırıklığını ve olayın özel niteliğini dile getirdi.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü