Max Verstappen: Formula 1’in Yeni Dominatörü

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Max Verstappen’ın Dominasyonuyla Sıkılan Eddie Jordan

Eski takım sahibi ve takım patronu Eddie Jordan’a göre Max Verstappen dönemi, hatta Michael Schumacher döneminden bile daha sıkıcı bir hal almış durumda. Formula 1, son 20 yılda dört büyük dominasyon süreci yaşadı: Michael Schumacher, Sebastian Vettel, Lewis Hamilton ve şu an üçüncü şampiyonluğuna koşan Max Verstappen.

Verstappen’ın Hızlı Yükselişi

Max Verstappen, ilk şampiyonluğunu Lewis Hamilton ile kıyasıya bir mücadele sonucunda elde etti. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl ise yeni kuralların hâkim olduğu bir dönemde Red Bull takımının dominant gücüyle kolayca zaferlere ulaşıyor.

Şu anda şampiyonada takım arkadaşı Sergio Perez’in 69 puan önünde yer alan Verstappen, birçok kişiye göre üçüncü şampiyonluğunu şimdiden ilan etmiş durumda.

Sıkıcı Bir Dominasyon

Elbette, bu sürekli dominasyon durumu Formula 1 taraftarları için pek de iyi bir haber değil. Hatta Max Verstappen’in en büyük hayranlarından biri olan Eddie Jordan bile durumdan şikayetçi.

Formula For Success podcast’ine konuşan Jordan, “Max Verstappen büyük ihtimalle tüm zamanların en iyi pilotu olacak, o kadar iyi!” diyor.

Ancak son birkaç yarışın hiç hoşuna gitmediğini de itiraf etmeden geçmiyor: “Kendisinden ölümüne sıkıldım, ne kadar iyi olduğunu tahmin edebilirsiniz.”

“Yarışları performansıyla sıkıcı hale getiriyor, hatta Schumacher döneminden bile daha sıkıcı” diye ekliyor.

Geleceğin Dominatörü

Max Verstappen’ın başarıları ve performansı göz önüne alındığında, Formula 1’in geleceğinde onun hakimiyetinin devam edeceğini söylemek pek de yanlış olmaz. Ancak, rekabetin canlı ve heyecan dolu olması da büyük önem taşıyor. Verstappen’ın sürüş yeteneklerini ve başarısını takdir etmekle birlikte, rekabetin çeşitliliği ve heyecanının da korunması gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Max Verstappen, şüphesiz Formula 1 tarihinde iz bırakacak bir pilot ve dominasyonuyla adından söz ettirecek. Ancak, taraftarların ve yarışseverlerin de heyecanını canlı tutacak yeni yeteneklerin ve çekişmenin de ön plana çıkması önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü