McLaren, Aston Martin’in kıdemli aerodinamisti ile anlaştı!

McLaren, Aston Martin'in kıdemli aerodinamisti Mariano Alperin'i takımına dahil ettiğini açıkladı.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Geçtiğimiz hafta teknik direktör James Key‘in takımdan ayrılmasının ardından McLaren, daha fazla kıdemli personelle anlaşmak için teknik departmanını yapılandırma konusunda büyük bir çaba harcadı. Bu süreçte takım performansını kapsamlı bir şekilde gözden geçiren McLaren, aero departmanının gridde daha üst sıralara çıkmak için yeterince iyi olmadığı sonucuna vardı.

Mclaren Aero Departmanı Gelişiyor

McLaren’ın aero departmanını genişletme girişimi 15 kişiyle anlaşma yapılmasıyla sonuçlandı. Bu kişilerden bazıları takıma hemen katılırken, bazıları ise zorunlu bekleme sürecinin ardından takıma katılacak. Kıdemli personellerin Ferrari, Red Bull ve Aston Martin gibi takımlardan geldiği biliniyor.

Aston Martin‘in aero performans ve analiz şefi Mariano Alperin, İngiliz üreticinin atılım yapmasında büyük rol oynayan kilit isimlerden biri olarak kabul ediliyor. Alperin, Honda, Sauber ve British American Racing gibi F1 takımlarında çalışarak büyük bir deneyim kazandı.

Mclaren

Mclaren, kötü gidişata dur demek istiyor!

McLaren’ın yeniden yapılanmasının bir parçası olarak, takım Sanchez (araç konsepti), Peter Prodromou (aerodinamik) ve Neil Houldey’den (mühendislik ve tasarım) oluşan yeni bir Teknik Yönetici Ekibi kurdu. Bu üçlü direkt olarak takım patronu Andrea Stella’ya rapor verecek.

McLaren, bu yıl içinde faaliyete geçecek olan yeni rüzgar tüneli ve simülatörünün getireceği fırsatlardan yararlanmak için bu değişikliğin gerekli olduğuna inanıyor. CEO Zak Brown, takım yapısının son yıllarda eksik olduğunu düşündüğünü ve bu nedenle önemli değişiklikler yaptıklarını açıkça belirtti.

Brown, “Bir süredir teknik gelişimimizin gridde ön sıralara dönme hedefimizi gerçekleştirecek kadar hızlı ilerlemediğini görüyordum. Andrea ile birlikte analiz yaptıktan sonra, bu durumu tersine çevirmek için gerekli gördüğümüz yeniden yapılanmayı hayata geçirebildiğimiz için mutluyum.” dedi.

McLaren’ın CEO’su Zak Brown, takımın teknik gelişimini hızlandırmak için yapılan bu değişikliklerin, McLaren’ın Formula 1’deki rekabet gücünü artıracağını umduğunu söyledi. Brown, “Yaptığımız yeniden yapılanma, McLaren’ın Formula 1’deki başarısı için son derece önemli. Bu değişiklikler, takımımızın gridde ön sıralara dönmesine yardımcı olacak.” dedi.

McLaren’ın teknik direktörü James Key, McLaren’da geçirdiği üç yılda takımın teknik gelişiminde önemli bir rol oynadı. Ancak Key’in takımdan ayrılmasının ardından McLaren, teknik departmanını daha da güçlendirmek için agresif bir işe alım hamlesi başlattı.

Buse Narlı
Buse Narlı
1989 yılında İstanbul'da doğan Narlı, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde tamamladı. Narlı, aynı zamanda Formula 1'in Türkiye'deki en büyük hayranlarından biridir. Sporun heyecanını ve yarışların adrenalin dolu atmosferini sevmekte ve bu sevgisini yazılarına yansıtmaktadır.