Red Bull-Honda İş Birliği: 2025 Sonrası Karmaşık Olurdu

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Red Bull takım patronu Christian Horner, Honda ile olan sözleşmeleri bittikten sonra iş birliğini devam ettirmeyi düşündüklerini belirtti. Ancak bu süreç, “lojistik açıdan karmaşa yaratacağı” için olumsuz sonuçlandı. 2026’da Formula 1 gridinde yer almak için 6 motor üreticisi imza attı. Bu 6 üreticiden biri de Honda olsa da, Red Bull 2025’in sonundan itibaren Ford ile çalışacağını duyurdu.

Red Bull-Honda Ortaklığı Üç Zaferle Başladı

Red Bull-Honda ortaklığı, geride kalan ilk üç yarışta üç zafer elde ederek güçlü bir başlangıç yaptı. Horner, Honda ile olan sözleşmelerinin bitene kadar aynı disiplinle çalışmaya devam edeceklerini ifade etti. 2025 sonrasında Japon üretici ile devam etmemelerinin nedeninin lojistik problemler olduğunu belirtti.

Horner: Honda ile Harika Bir İlişkimiz Var

Christian Horner, Honda ile güçlü bir ilişkiye sahip olduklarını ve büyük başarılar elde ettiklerini söyledi. “Ancak bu ilişki 2025’in sonunda bitecek. Hem Honda hem de biz takım olarak anlaşmamızın sonuna kadar hali hazırda kazandığımız başarılara yenilerini eklemek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

2025 Sonrası İş Birliği Değerlendirmesi: Lojistik Karmaşa

Red Bull ve Honda, 2025’in sonrasında iş birliğini devam ettirmeyi düşündüler, ancak “lojistik açıdan çok karmaşık hale geleceğini” fark ettiler. Horner, Honda’ya gelecekte başarılar diledi ve Red Bull Powertrains’in 2026 programı ve Ford ile olan ilişkilerine odaklanacaklarını belirtti.

Honda’nın 2026 Gridde Yer Alma Zorunluluğu Yok

Horner, Honda’nın motor anlaşmasını imzalamış olmasına rağmen 2026’da gridde yer alma zorunluluklarının olmadığını vurguladı. Red Bull takım patronu, “Motor anlaşmasını imzalayan üreticilerden hepsinin 2026’da gridde olacağı kesin değil” dedi.

Red Bull Powertrains ve Ford Ortaklığı: Hızlı Gelişim ve Gelecek

Milton Keynes merkezli takımın motor üretici departmanı Red Bull Powertrains’in hızlı bir şekilde geliştiğini ve Ford ile olan ortaklığın bu süreci hızlandıracağını ifade eden Horner, “Red Bull Powertrains hızlı bir şekilde gelişiyor ve 2026 için agresif bir program hazırladık. Önümüzde büyük bir zorluk var ama Ford gibi bir ortak ile daha hızlı yol alabiliriz” yorumlarında bulundu.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü