Rossi 2015’te Marquez Hakkında Sert Konuştu: “Marquez, Yerimi Alabilmek İçin Beni Yok Etmek İstedi”

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Rossi’nin Marquez Hakkındaki Sert Açıklamaları

Valentino Rossi, 2015 sezonunun son yarışlarında yaşananlar hakkında oldukça sert açıklamalarda bulundu. MotoGP’de Marc Marquez’in kendisinin yerini alabilmek için onu yok etmeye çalıştığını iddia eden Rossi, aynı zamanda MotoGP yönetiminin de durumu kötü yönettiğini düşünüyor.

Dramatik Bir Şampiyonluk Mücadelesi

2015 MotoGP sezonu, motosiklet yarışlarının premier sınıfının gördüğü en dramatik şampiyonluk mücadelelerinden birine ev sahipliği yaptı. Sezonun son 2 yarışına girilirken mücadele iki isim arasındaydı: Yamaha sürücüleri Valentino Rossi ve Jorge Lorenzo.

Ancak 2015’in son 2 yarışında yaşananlar, takım arkadaşları arasındaki bu mücadeleye farklı bir boyut kazandırdı. Özellikle de Malezya Grand Prix’si, Marquez’in Rossi’yi rahatsız etmesiyle dolu bir yarış oldu. Marquez, yarış boyunca Rossi’yle “mücadele ederek” ve “bazen onu rahatsız ederek” Lorenzo’ya avantaj sağlamaya çalıştı.

Marquez’in Oyunları ve Sonuçları

Malezya’daki meşhur olayda Rossi, Marquez’i düşürdüğü için ceza aldı ve Valensiya’daki son yarışa sonuncu sıradan başladı. Onuncu şampiyonluğunu kovalayan Rossi, Valensiya’da sonuncu başladığı yarışta şampiyonluğu kaybetti.

Marquez ise Valensiya yarışı boyunca Lorenzo’nun arkasında, ikinci sırada kalarak “Lorenzo’nun arkasını korudu”.

Marquez’in Motivasyonu ve İddialar

Peki Marquez bunu neden yaptı? İspanyol Marquez’in, vatandaşı Lorenzo’ya yardım etmesi için İspanya Motosiklet Federasyonu tarafından teşvik edildiği yönünde birçok iddia var. Ancak bu iddiaların arkasındaki motivasyon sonucu pek değiştirmiyor. Rossi ve Marquez’in ilişkisi, 2015’ten sonra hiçbir zaman eskisi gibi olmadı ve ikili hâlâ “küs” durumda.

Rossi, genel olarak 2015’in son bölümünde yaşananlar hakkında konuşmayı çok seven biri değil, ancak birkaç ay önce katıldığı bir podcast’te bu konuya ilk defa detaylı bir şekilde değindi ve arka planda yaşananları anlattı. Doktor, konu hakkında oldukça sert yorumlarda da bulundu.

Rossi’nin Sert Yorumları

Rossi’nin bu konuda yaptığı açıklamalar şu şekildedir: “Marquez ile olan rekabetim, diğer mücadelelere kıyasla çok farklıydı çünkü bu durum artık pistte gördüğümüz sportif bir mücadele değildi.”

“Kendisi, bana şampiyonluğu kaybettirmek için başka bir sürücüye yardım etmek amacıyla yaptığı hareketlerle ön plana çıktı. Üstelik yardım ettiği sürücü, kendi takım arkadaşı değil, benim takım arkadaşımdı! (gülüyor).”

“Buna gerekçe olarak da bir sürü uydurma şey söyledi, bana ‘bunu’ ya da ‘şunu’ yaptığımı söyledi.”

“Gerçek şu ki, o beni yok etmek istedi. Zirveye çıkabilmek için yok edilmesi gereken efsane, yani ben bendim ve bu yüzden de beni yok etmek istedi. Beni ortadan kaldırarak benim yerimi almak istedi.”

“Marquez’in yaptığı, bence profesyonel sporlarda daha önce görülmemişti. Bir şampiyon, diğer bir sürücüyü şampiyon yapmak için böyle oyunlar oynadı.”

“Bu çok kötüydü çünkü Marquez, yaptığı şeylerle benim Lorenzo ile mücadele etme şansımı elimden aldı. Onuncu şampiyonluğumu kazanabileceğim harika bir yıl geçiriyordum. Bu muazzam yılda 10. şampiyonluğumu almak cidden pastanın üzerindeki çilek olurdu.”

“Ancak bu şampiyonluk için mücadele etme şansımın olmaması kötüydü. Şampiyonluğu mücadele edip kaybetseydim, bu farklı bir kızgınlık olurdu. Ancak yaşananlar büyük bir adaletsizlikti ve büyük bir leke olarak kaldılar.”

“2015’teki son yarışlar hakkındaki düşüncelerim, o gün [Malezya ve Valensiya] çizgiyi geçtiğim anda nasılsa hâlâ aynı. Sekiz yılda herhangi bir değişim yaşanmadı.”

“2015’te yaşananlar hakkında çok fazla düşünüyorum. Bu konuda çok derin bir yaram var…”

“Şanslıyım ki 2015’teki olaylardan sonra kariyerimde birçok farklı şey yaptım, beni mutlu eden şeyler yaptım ama bu olay… Kötü bir durum, üzücü. Lorenzo ile sonuna kadar çok iyi bir mücadele olurdu ve kazanabilirdim. O da kazanabilirdi. Güzel bir yıl olurdu.”

“Ayrıca Marquez’in yaptıkları beklenen şeylerdi, yani bir sır ya da sürpriz değildi ama organizasyon Marquez’i kontrol edemedi. Bu konuda çok daha iyi bir iş yapabilirlerdi.”

“Hakemlerle Malezya’nın ardından konuşmaya gittim. ‘Valensiya’ya gidiyoruz, Marquez böyle böyle yapacak’ dedim. Malezya’dayken tüm yarış beni nasıl rahatsız ettiğini, düşürmeye çalıştığını anlattım.”

“Malezya’da beni düşürmeye çalıştı, temas yaşadık ve sonra onu motosikletinden ayağımla ittiğimi söyledi. Elbette onu itmedim, yine de düştü.”

“Malezya’daki yarıştan sonra hakemlere gittim, konuşmak istiyordum. Ben, onların Marquez’e ceza vereceğini düşünüyordum. Sonrasında gittiğimde bana ceza verdiklerini söylediler!”

“Şampiyona için çok önemli bir yarışta, sondan ikinci yarışta gelip benim yarışımı mahveden Marquez yerine bana ceza verdiler.”

“Her neyse, hakemlere dedim ki ‘Marquez, Valensiya’da Lorenzo’nun arkasında kalacak ve onu geçmeyecek, tüm yarış onun arkasını koruyacak. Böylelikle Lorenzo’nun kazanmasını ve benim kaybetmemi sağlayacak’. Bunları dedim.”

“Odadaki herkes bana deliymişim gibi baktı. Sonra yarışta Marquez bunu cidden yaptı. Yani dediğim gibi, organizasyon bu durumu çok daha iyi yönetebilirdi.”

“Bu durum benim için çok kötüydü ve şampiyonanın imajı için de iyi olmadı.”

Rossi, 2015’in sonlarında Marquez ile bir kez bile konuşmadığını belirtti. Rossi’nin tüm bu yaşananlar sırasında Marquez’e “Bunu neden yapıyorsun?” diye sormadığı ortaya çıktı.

Rossi’nin cevabı ise şu şekildeydi: “Evet, o dönem onunla bir kere konuştum. Bir yerde birlikteydik, ona ‘Ne yaptığının farkında mısın? Bu yaptıkların utanç verici, kendini rezil ediyorsun. İnsanlar seni böyle hatırlayacak’ dedim.”

“Bana şampiyonluğu kaybettirmek için kendini mahvetmeye değer mi?” diye sordum.

“Ben orada değilmişim gibi bana baktı ve yanıt vermedi.”

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü