2024 Renault Scenic E-Tech Electric: SUV Segmentine Elektrikli Dokunuş

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

MPV sınıfını yıllar boyunca başarıyla temsil eden ve şimdi SUV segmentinde yeni bir dönemi başlatan 2024 Renault Scenic E-Tech Electric ile tanışın. Bu otomobil, tamamen elektrikli olarak karşımıza çıkıyor ve büyük bir heyecanla bekleniyor.

Fransız üretici, Renault Scenic’in MPV formatının ardından crossover pazarında anılacağını belirtmiş ve bu vizyonu hızla hayata geçirmişti. Scenic E-Tech Electric, Renault’un bu hızlı ilerlemesinin bir sonucu olarak üretim aşamasına geldi ve çok yakında bizimle olacak.

Tanıtım Yaklaşıyor: IAA Mobilite Fuarı’nda Scenic E-Tech Electric

2024 Renault Scenic E-Tech Electric, 4 Eylül Pazartesi günü Münih’teki IAA Mobilite Fuarı’nda tanıtılacak. Bu model, Renault’un yeni sürdürülebilirlik stratejisinin ilk seri üretim otomobili olacak ve Renaulution stratejisinin ikinci C segment elektrikli otomobili olacak. İlk model Megane E-Tech Electric’den sonra Scenic, Renault’nun elektrikli otomobil gamını genişletiyor.

Özgün Tasarım: Scenic E-Tech Electric

Scenic’in tasarımını ilk kez özel bir kamuflajla gösteren Renault, bumerang şekilli gündüz LED’leri ile bilindik bir yüzü bizlere sunuyor. Genel siluet konseptle büyük benzerlik gösterirken, fütüristik çizgiler biraz daha yumuşatılmış. 2024 Renault Scenic E-Tech Electric‘teki ön kaput tasarımı, otomobilin daha geniş görünmesini sağlıyor.

Scenic E-Tech Electric ve CMF-EV Platformu

Yeni Renault Scenic, Megane E-Tech Electric ve Nissan Ariya gibi diğer modellerle aynı CMF-EV platformunda inşa edilecek. Boyutlarında bir değişiklik olup olmadığı henüz bilinmiyor, ancak konseptin boyutları, Scenic’in kardeşi Megane’a göre oldukça büyük bir otomobil olduğunu gösteriyor.

Güç Aktarma Sistemi ve Beklentiler

Konsept model, hidrojen-elektrik karışımı bir hibrit sistemle çalışıyordu, ancak üretim versiyonunun – en azından 2024’te satışa sunulacak ilk versiyon için – tamamen elektrikli olması bekleniyor. Eğer Scenic’in güç aktarma sistemi kuzeni Ariya’dan alınırsa, arkadan itiş veya dört çeker formunda, güç seçenekleri 215 hp ila 389 hp arasında değişen, 65 veya 90 kWsa’lik batarya ile donatılan versiyonlar görebiliriz.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü