Aston Martin, Dört Yeni Elektrikli Araçla Geliyor! İlki 2025’te Satışta

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

F1 takipçileri Lawrence Stroll ismini çok iyi tanıyor. Geçtiğimiz yıllarda Aston Martin’i ve dolayısıyla F1 takımını kendi fonu ile satın alan Stroll, markayı adeta uçurumun eşiğinden almıştı. Şimdi ise Aston Martin’in planları çok daha dikkat çekici hale geliyor.

Aşağıda görebileceğiniz Rapide E ve Lagonda Vision Concept isimli modelleri hatırlamıyor olabilirsiniz. Bu iki model de Aston Martin’in elektrikli araçlarla dolu geleceğini temsil etmesi için tasarlanmıştı. Ancak her iki proje de mali durumlar sebep gösterilerek rafa kaldırılmıştı. Şimdi ise ikonik İngiliz marka, elektrikli araç dünyasına resmi bir adım atmaya hazırlanıyor.

Yeni Bir Dönem: Aston Martin’in Elektrikli Araçları

Automotive News Europe ekibine konuşan Aston Martin yöneticisi Lawrence Stroll, Lucid ile yaptıkları anlaşma sayesinde kendilerine yeni bir kapı açıldığını doğruladı. Aston Martin, ilki 2025 yılında piyasaya sürülecek toplamda 4 yeni elektrikli modelle karşımıza çıkacak. İlk modelin bir coupe-SUV olması bekleniyor.

Daha da ilginç olan detay ise her elektrikli aracın “yeni bir model” olacak olması. Yani Aston Martin’in mevcut içten yanmalı motorlu modelleri, elektrikli versiyonlara yerlerini bırakmayacak. Bu da müşterileri memnun edecek bir gelişme gibi görünüyor.

Aston Martin’in Elektrikli Araçlarına Özgü Yeni Mimarisi

Elektrikli modeller, Aston Martin’in kendi geliştirdiği bir platform üzerine inşa edilecek. Bu platform, bir SUV, bir grand tourer, bir spor otomobil ve bir hiper otomobilin temelini oluşturacak. 2030 yılından itibaren ise temel modelleri de elektrikli hale getirilecek olan marka, yeni modellerinde Lucid’in motor ve batarya seçeneklerini kullanacak.

Bu anlaşma Aston Martin’e, elektrikli araç teknolojisi konusunda Lucid’in uzmanlığından faydalanma imkanı sunuyor. Böylece marka, hızlı ve etkileyici elektrikli araçlar sunarken aynı zamanda kullanıcıların beklentilerini de karşılayabilecek.

Aston Martin’in Elektrikli Geleceği Parlak

Aston Martin’in elektrikli araçlarla geleceğe adım atma kararı, markanın evrimine ve sürdürülebilirliğe olan taahhüdüne işaret ediyor. Lawrence Stroll liderliğindeki yönetim ekibi, elektrikli araç pazarındaki büyüme ve müşteri taleplerine uyum sağlama konusunda kararlı bir adım atıyor.

2025 yılında piyasaya sürülecek olan ilk elektrikli modelle birlikte Aston Martin, sürdürülebilirlik, performans ve lüksü bir araya getirecek. Yakın gelecekte kullanıcılar, markanın yeni elektrikli araçlarıyla hem çevreye duyarlı bir sürüş deneyimi yaşayacak hem de Aston Martin’in eşsiz tasarım ve teknolojik yeniliklerine tanıklık edecekler.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü