BDDK, Yerli Elektrikli Araçlar İçin Kredi Limitlerini Güncelledi

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Yerli elektrikli araç sektörüne destek olmak amacıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yapılan kredi limiti güncellemesi, sektörde heyecan yarattı. Bu yazıda, BDDK’nın yeni düzenlemesinin detaylarına ve yerli elektrikli araç piyasasına etkilerine değineceğiz.

BDDK’nın Elektrikli Araç Kredilerine İlişkin Yeni Düzenlemesi

BDDK, yerli elektrikli araçlar için taşıt kredilerinde önemli bir güncelleme gerçekleştirdi. Bu güncelleme, sürpriz bir şekilde sadece yerli elektrikli araçlara yönelik yapıldı. Güncelleme kapsamında, araç fiyatlarına göre belirlenen kredi limitleri şu şekildedir:

  • 900 bin liraya kadar olan elektrikli araçlar için satış fiyatının %70’i oranında 48 ay vadeli kredi
  • 900 bin lira ile 1.8 milyon TL arasında olan elektrikli araçlar için satış fiyatının %50’si oranında 36 ay vadeli kredi
  • 1.8 ila 2.2 milyon TL arasında olan elektrikli araçlar için satış fiyatının %30’u oranında 24 ay vadeli kredi
  • 2.2 ila 2.8 milyon TL arasında olan elektrikli araçlar için satış fiyatının %20’si oranında 12 ay vadeli kredi

Yeni Düzenlemenin Araç Fiyatlarına Etkisi

BDDK’nın bu düzenlemesiyle, kredi oranları ve vade sayılarında herhangi bir değişiklik yapılmazken, araç değeri tutarları güncellendi. Daha önce 400 bin TL ile 2 milyon TL aralığında olan araç değeri tutarları, yeni düzenlemeyle 900 bin TL ile 2.8 milyon TL aralığına çıkarıldı. 2.8 milyon TL üzerindeki elektrikli araçlara ise kredi imkanı sunulmamaktadır.

Kamu Bankalarının Yerli Elektrikli Araçlara Faiz İmkanı

Daha önce kamu bankalarının Togg için %0,99 faiz imkanıyla kredi vereceği açıklanmıştı. Bu oran, yerli elektrikli araç sektörünün büyümesine katkıda bulunarak, daha fazla tüketiciye ulaşılmasını sağlayabilir. Özel bankalar ile ilgili bu konuda henüz bir açıklama yapılmamıştır.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü