Çinli Otomobilde Seyir Halinde Batarya Sorunu: İlginç Bir Gelişme

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

kullanımı dünya genelinde hızla artarken, Çin’de son zamanlarda ilginç bir olay yaşandı. Çinli kaynaklara göre, seyir halindeki bir elektrikli otomobilin bataryası aniden yere düştü. Bu durum, elektrikli araç teknolojisinin güvenilirliği ve batarya değişim sistemlerinin sorunsuzluğu konusunda bazı soru işaretlerine yol açtı.

Görüntüler incelendiğinde, orta şeritte ilerleyen otomobilin bataryasının bütün halinde yere düştüğü görülüyor. Neyse ki, bataryada herhangi bir yanma veya hasar izine rastlanmıyor. Aracın ve bataryanın arasındaki yaklaşık 20 metre mesafeye bakıldığında, sürücünün enerji kesildiğinde farkına varıp otomobili durdurduğu anlaşılıyor.

Bu ilginç olayın yaşandığı otomobil, Cao Cao 60 adıyla bilinen bir modeldir. Bu elektrikli sedan, Çinli otomotiv devi Geely’nin altında geliştirilmiş olup, Uber benzeri bir ulaşım ağı hizmeti ve taksi kullanımı için özel olarak tasarlanmıştır. Yaklaşık 17.500 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olan bu otomobilin bireysel satışı yapılmamaktadır.

Bahsi geçen model, Çin’de geçerli olan CLTC normlarına uygun olarak 415 kilometreye kadar sürüş menzili sunmaktadır. Dahası, Cao Cao 60 modelinin alt yapısı, bataryanın değiştirilebileceği istasyonlarda sadece 1 dakikada batarya değişimi yapabilme özelliğine sahiptir. Bu sistem, başka bir Çinli üretici olan Nio tarafından da benimsenmiştir. Dolayısıyla bataryanın düşmesi, bu batarya değişim sisteminde meydana gelen bir hatadan kaynaklanmış olabilir.

Haberin konusu olan otomobiller, başka bir Geely markası olan Ruilan Auto tarafından üretilmektedir. CarNewsChina, yetkililerle iletişime geçtiklerini ve markanın olayı detaylı bir şekilde inceledikten sonra bilgi vereceğini açıkladı.

Elbette yollarda binlerce elektrikli araç bulunduğu düşünüldüğünde, sadece bir otomobilde böyle bir olayın yaşanması, elektrikli araçların veya batarya değişim sistemlerinin genel olarak sorunlu olduğu anlamına gelmez. Ancak bu olayın oldukça ilginç olduğunu ve dikkate alınması gerektiğini söylemek yanlış olmaz. Sizce bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü