Elektrikli Araç Kullanımı: Algida Türkiye ve Ford Otosan’dan İş Birliği

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Algida Türkiye, enerji dönüşümüne liderlik etmek adına önemli bir adım attı. Ford Otosan iş birliği ile operasyonunda elektrikli araç kullanımı gerçekleştiren ilk marka oldu. Bu önemli gelişme, Algida’nın “Mutlu İnsanlar ve Mutlu Gezegen” vizyonunun bir parçası olarak değerlendirilebilir.

Elektrikli Araçlarla Yenilenen Algida Filosu

Algida, küresel karbon salımını azaltma hedefiyle, şehir içi dağıtım filosunu elektrikli araçlarla yenilemeye başladı. Türkiye’nin ilk tam elektrikli hafif ticari aracı E-Transit, Ford Otosan iş birliğiyle Algida filosuna katıldı. Algida, bu adımıyla Türkiye’de yüzde 100 elektrikli dondurma araçlarını şehir içi filosuna katan ilk marka oldu. Araçlar, Algida depolarında yeşil enerji ile şarj edilecek ve Algida’nın şehir içi dağıtım filosunun tamamı, 2025 sonuna kadar yüzde yüz elektrikli araçlarla tamamlanacak.

Algida’nın Sürdürülebilirlik Hedefi

Algida’nın bu adımı, Unilever’in 2039 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu hedefine de destek veriyor. Algida, Ağustos 2023 itibarıyla filosuna dahil ettiği 20 araçla başlayan şehir içi elektrikli dağıtımını, takip eden 5 yılda tüm doğrudan dağıtım ağına yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Ford Otosan’ın Sürdürülebilirlik Stratejisi

Ford Otosan ise uzun dönem sürdürülebilirlik stratejisi ‘Gelecek Şimdi’ ile otomotiv ekosisteminde dönüşümün öncüsü olma yolunda ilerliyor. Ford Otosan, 2030 itibarıyla sadece sıfır emisyonlu araç satışı hedefliyor ve tüm üretim tesisleri ve Ar-Ge merkezini 2030’da karbon nötr hale getirmeyi planlıyor.

Algida ve Ford Otosan işbirliği, hem markaların sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarını hızlandıracak hem de elektrikli araç kullanımı konusunda bir bilinç yaratacak.

Volkswagen

VW’den Uygun Fiyatlı Elektrikli SUV: 25 Bin Dolarlık İlk Görüntü

Volkswagen, elektrikli araç portföyünü genişletmeye devam ediyor. Mart ayında uygun fiyatlı ID.2 konsept aracını duyurduktan sonra, şimdi de uygun fiyatlı elektrikli SUV modelinin ilk tanıtım resmini paylaştı. Bu makalede, 2026 yılında piyasaya sürülecek olan bu aracın özelliklerine ve fiyatına dair detayları bulacaksınız.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü