Elektrikli Araç Kullanımını Artırmak İçin BDDK’dan Kredi Düzenlemesi

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılması ve desteklenmesi hükümetlerin çevre dostu politikaları arasında yer alıyor. Bu doğrultuda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da elektrikli araç kullanımını teşvik etmek için yeni bir kredi düzenlemesi getirdi.

Yeni düzenleme, nihai fatura değeri 900 bin lira ve altında olan elektrikli araçlar için yüzde 70’e kadar 48 ay vadeli kredi kullanımını mümkün kılıyor. Bu kredi imkanından yararlanarak, elektrikli araç kullanımını artırmak isteyenler daha kolay bir şekilde araç sahibi olabilecekler.

Yeni düzenleme kapsamında, nihai fatura değeri 900 bin lira ile 1 milyon 800 bin lira arasında olan elektrikli araçlar için yüzde 50’sine kadar 36 ay vadeli kredi sunuluyor. Bu aralıktaki araçların kredi imkanları, daha yüksek miktardaki araçlara göre biraz daha sınırlı olsa da yine de elektrikli araç kullanımını artırmak için önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.

Daha yüksek fiyatlı elektrikli araçlar da yeni düzenlemeden faydalanabilecekler. 1 milyon 800 bin lira ile 2 milyon 200 bin lira arasındaki araçlar için yüzde 30’a kadar 24 ay vadeli kredi kullanımı mümkün olacak. 2 milyon 200 bin lira ile 2 milyon 800 bin lira arasındaki araçlar için ise yüzde 20’sine kadar kredi verilebilecek. Ancak, 2 milyon 800 bin lira üzerindeki araçlar için kredi imkanı bulunmuyor.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü