Elektrikli Araçlara Yönelik Yeni Yatırımlar ABD’de Artıyor

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

ABD’de elektrikli araç kullanımını teşvik etmek amacıyla yeni özel ve kamu sektörü yatırımları duyuruldu. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın 2030 yılına kadar tüm yeni araç satışlarının yüzde 50’sini elektrikli araçlardan oluşmasını hedeflediği belirtildi.

Bu açıklamayla birlikte, elektrikli araçlara geçişin desteklenmesi ve yerli üretimin teşvik edilmesi amacıyla yeni yatırımların yapılacağı vurgulandı. Aynı zamanda tedarik zincirlerinin güçlendirilerek ülkenin rekabet gücünün artırılması ve istihdam yaratılması hedefleniyor.

Elektrikli Araç Satışları ve Şarj İstasyonları Artıyor

Açıklamada, ABD’de elektrikli araç satışlarının şu anda üç kat arttığı ve Biden’ın göreve gelmesinden bu yana halka açık şarj istasyonlarının sayısının yüzde 40’tan fazla arttığı bilgisi verildi. Ülke genelinde 3 milyondan fazla elektrikli araç kullanıldığı ve 135 binden fazla halka açık elektrikli araç şarj istasyonunun bulunduğu belirtildi.

Önde Gelen Şirketler Yatırımlarını Artırıyor

Elektrikli araçlara yönelik yatırımlara destek veren birçok şirket ve kuruluş da açıklama metnine dahil edildi. Blink Charging, Ulusal Otomobil Satıcıları Derneği, Pacific Gas & Electric, Uber ve Zipcar gibi şirketlerin elektrikli araç filolarını genişletmek, tüketici eğitimini artırmak ve şarj altyapısını geliştirmek için yeni taahhütlerde bulunduğu belirtildi.

Örneğin, Uber 2023 yılına kadar ABD’deki uygulamalarında 400 milyon elektrikli araç miline ulaşmayı hedeflerken, Zipcar ise 2023’te elektrikli araçlarının yüzde 25’ini dezavantajlı topluluklara tahsis etmeyi taahhüt etti. Blink Charging ise üretim kapasitesini artırmak için 49 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Açıklamada ayrıca Amazon’un 2030 yılına kadar 100 bin elektrikli dağıtım aracını yollara çıkarmayı hedeflediği ve bu kapsamda şu ana kadar 3 binden fazla elektrikli dağıtım aracının piyasaya sürüldüğü ifade edildi. Okul otobüsü hizmetlerinde önemli bir tedarikçi olan First Student ise 2035’e kadar 30 bin fosil yakıtlı otobüsünü elektrikli otobüslerle değiştirmeyi taahhüt etti.

Elektrikli Araçlara Geçişin Avantajları

Elektrikli araçlara yönelik bu yatırımlar, çevre dostu, ekonomik ve sürdürülebilir bir ulaşım sistemine geçişi hızlandırmayı hedefliyor. Elektrikli araçlar fosil yakıtlı araçlara göre daha temiz ve çevre dostu bir seçenek sunuyor. Aynı zamanda enerji maliyetlerinde tasarruf sağlayarak kullanıcılara ekonomik avantajlar sunuyor. Elektrikli araçlar, yeşil enerji kaynaklarıyla şarj edildiğinde karbon salınımını azaltma potansiyeline sahiptir.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü