Elektrikli Bentley: Otonom Sürüş Özellikleriyle Geleceğin Aracı

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Bentley, elektrikli araç pazarına hızlı bir giriş yapmak için çalışmalarını hızlandırdı. Markanın CEO’su Adrian Hallmark’ın açıklamasına göre, Bentley’nin elektrikli araç pazarındaki ilk modeli 2026 yılında satışa sunulacak ve otonom sürüş yetenekleriyle donatılacak.

Porsche ve Audi İşbirliğiyle Geliştirilen Bir Mucize: PPE Mimarisi

2025 yılında tanıtılması planlanan bu yeni elektrikli araç, Bentley, Audi ve Porsche’nin ortaklaşa geliştirdiği PPE (Performance Platform Electric) mimarisi üzerine inşa edilecek. Bu platformda kullanılacak olan Volkswagen Grubu’nun gelişmiş 1.2 yazılımı, araca otonom sürüş özelliği sağlayacak. Bu sayede, Bentley, ileri teknoloji ve inovasyonla birleşerek benzersiz bir sürüş deneyimi sunmayı hedefliyor.

Elektrikli Bentley’nin Otonom Sürüş Yetenekleri

Otonom sürüş yetenekleri konusunda Bentley, aynı platformda üretilecek olan Porsche e-Macan için de Mobileye SuperVision teknolojisini kullanacak. Bu teknoloji, 11 adet kamera, Mobileye EyeQ5 çipi ve yüksek çözünürlüklü haritaları bir araya getirerek otobanlarda üçüncü seviye otonom sürüş deneyimi sunacak.

Volkswagen Grubu içinde geliştirilen 1.2 yazılımının gecikmelerle karşılaşması, Bentley’nin elektrikli aracının yanı sıra Porsche e-Macan ve Audi Q6 E-tron gibi aynı platformu kullanan araçların piyasaya çıkış sürelerini etkilemişti.

Güçlü ve Performans Odaklı Bir Deneyim

Volkswagen Grubu CEO’su Oliver Blume, PPE mimarisinin Bentley’nin elektrikli aracına 939 beygir gücüne kadar güç sağlayabileceğini belirtiyor. Bu da Bentley’nin etkileyici performansıyla öne çıkan bir araç sunacağının göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Bentley: Geleceğin Öncüsü

Adrian Hallmark daha önce yaptığı açıklamada, yakında tanıtılacak olan elektrikli aracın sadece bir ürün olmayacağını, aynı zamanda yeni bir segmentin öncüsü olacağını vurgulamıştı. Bentley, lüks ve elektrikli mobilite alanında endüstriyi şekillen

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü