Elektrikli Otomobil Üretebilden Çinli Şirket Byton’ın Hüzünlü Sonu

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Byton, Çinli bir elektrikli otomobil şirketi, üretim aşamasına bile geçemeden iflas başvurusunda bulundu. Küresel bir marka olmayı hayal eden Byton’ın bu hayali, maalesef ki hüsranla sonlandı.

2017’de eski Nissan ve BMW yöneticileri tarafından kurulan Çin-Alman markası Byton, Çin’de iflas başvurusu yapmak durumunda kaldı. Şirket, 2018’de Byton M-Byte isimli ilk elektrikli otomobilinin konseptini tanıttı ve 2019 sonuna kadar seri üretime geçmeyi planladı.

Byton’ın İflas Süreci ve Sorunlarının Başlaması

Pandaily’nin haberine göre, 14 Haziran 2023’te Byton ile ilişkili olan Nanjing Zhixing New Energy Vehicle Technology Development Co. Ltd. ve Nanjing Zhixing Electric Vehicle Co. Ltd. adlı iki şirket iflas davası açtılar.

Byton‘ın sorunları aslında 2019’da başlamıştı. Şirket, Çinli FAW grubunun yönettiği bir finansman turunu tamamlayamadı. Bu durum şirketin yönetiminde değişikliklere yol açtı ve birkaç ay sonra Tayvanlı elektronik üreticisi Foxconn, Byton’a olan yatırımlarını durdurdu.

Byton’ın Finansal Durumu ve Üretim Sorunları

Şirketin finansal durumu, Nanjing hükümetinin yatırım kolunun da fonunu çekmesiyle daha da kötüleşti. 2021’e gelindiğinde Byton’ın ana iş birimi olan Nanjing Zhixing New Energy Vehicle Technology Development iflas sürecine girdi.

Byton, 2019’un Ekim ayında M-Byte elektrikli crossover aracının ön üretimine başlamıştı. Bu araç için 50.000’den fazla ön sipariş toplandı ve teslimatların 2020 yılının ortalarında başlaması planlanıyordu.

Fakat Covid-19 salgını nedeniyle üretim süreci durdu. Şirket 2021’in Nisan ayında üretime devam etmeye çalışsa da bunda başarılı olamadı. Byton, küresel bir marka olmayı planlarken, ne yazık ki tek bir müşteriye bile araç teslim edemeden faaliyetlerine son vermek zorunda kaldı.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü