Elektrikli Otomobiller İçin Kritik Batarya Bileşeni Yerli Üretimde

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Elektrikli otomobillerin batarya performansında yaşanan sıcaklık sorunlarına çözüm getiren bir batarya bileşeni, Türk şirketi Nanografi AŞ tarafından yerli olarak üretildi.

Elektrikli Otomobillerin Batarya Sorunlarına Yerli Çözüm

Elektrikli otomobillerin en kritik bileşeni olan bataryalar, farklı sıcaklık koşullarında performans kaybı yaşayabilmektedir. Bu problemin üstesinden gelmek amacıyla tasarlanan bir batarya bileşeni, Nanografi AŞ tarafından yerlileştirildi. Lityum iyon bataryalar, aşırı yüksek ve düşük sıcaklıklarda performans kaybına uğramaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak için batarya ısıtıcıları kullanılır.

Ankara Merkezli Şirketin Başarısı: Nanografi AŞ

Ankara merkezli savunma sanayisi ve yüksek teknoloji şirketi Nanografi AŞ, bu problemin üzerine çalışarak, geliştirdikleri ürünü kısa süre önce duyurdu. Batarya ısıtıcıları sadece elektrikli otomobillerde değil, çeşitli endüstriyel uygulamalar, medikal endüstriler, elektronik, tarım ve havacılık gibi sektörlerde de büyük öneme sahiptir. Geliştirilen batarya ısıtıcısı, 1,5 milimetre kalınlığında, 10 bin saat dayanıklılığa sahip olup -60 dereceden 250 dereceye kadar yüksek mukavemet göstermektedir. Nanografi AŞ, ürünlerinin ithal ürünlere kıyasla daha performanslı olduğunu belirtiyor.

3 Milyar Dolarlık Pazar ve Yerli Üretimin Önemi

Nanografi AŞ İş Geliştirme Uzmanı Kevser Feyza Alptekin, özellikle mobilite halindeki araçlarda kış şartlarının batarya performansının düşmesine yol açtığını söyledi. Yerli batarya ısıtıcı ile sadece elektrikli araçlarda bataryayı sıcak tutmanın hedeflenmediğini, aynı zamanda enerji tasarrufu sağlamaya, aşınmayı azaltmaya ve motoru soğuk hava hasarlarından korumaya yardımcı olunduğunu belirtti. Alptekin’e göre, sadece batarya ısıtıcısı için 3 milyar dolarlık bir piyasa bulunuyor ve önümüzdeki 10 yıl içinde bu rakamın 5 kat artması bekleniyor.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü