General Motors, EV Modellerinde Apple CarPlay ve Android Auto’ya Veda Ediyor

General Motors Apple CarPlay ve Android Auto'ya veda ediyor.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Günümüzde, neredeyse her yeni araçta Apple CarPlay ve Android Auto desteği ile karşılaşmaktayız. Bu özellikler, pek çok otomobilde standart olarak bulunuyor olsa da, General Motors’un (GM) elektrikli araçlarında (EV) artık bu durum değişiyor.

GM’nin Apple CarPlay ve Android Auto Kararı

GM tarafından yapılan açıklamada, Apple CarPlay ve Android Auto desteğinin içten yanmalı motorlu araçlarda ve şu an piyasada bulunan EV’lerde devam edeceği belirtiliyor. 2024 Chevrolet Silverado EV’nin bu özellikleri koruyacağı, ancak bu yıl piyasaya sürülecek olan Blazer EV’nin bu desteği almayacağı ifade ediliyor. GM’nin yeni entegre yazılım paketine geçiş de bu aşamada gerçekleşecek. Chevrolet Equinox EV, GMC Sierra EV ve Cadillac Celestiq ile bu sistem tam anlamıyla oturacak.

Geleceğin Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri

GM’e göre, ileri sürücü destek sistemleri ve karmaşık araç ekranları, telefon entegrasyonu yerine şirket içi yazılımların kullanılması ile çok daha kolay hale gelecek. Super Cruise ve Ultra Cruise uyumlu rotaları veya şarj istasyonlarını bulabilen daha gelişmiş navigasyon özellikleri gibi işlevsellikler ön plana çıkacak. Ayrıca, GM’nin şirket içi sisteminin hem otomobil üreticisi hem de üçüncü taraf şirketler tarafından kolayca güncellenebilir olduğunu belirtiyor.

GM Baş Dijital Sorumlusu Edward Kummer’ın Açıklaması

Edward Kummer, “Elektrikli araçlarımızı ölçeklendirirken ve Ultifi yazılım platformumuzu piyasaya sürerken, araç içi teknolojiler ve kablosuz güncellemelerle her zamankinden daha fazlasını yapabiliriz. Bütün bunlar, markalarımızda sunabileceğimiz müşteri deneyimini sürekli olarak geliştirmemize olanak tanıyor.” ifadelerini kullandı.

Elektrikli ve İçten Yanmalı Araçlar Arasındaki Fark

Bu durumun, elektrikli ve içten yanmalı modeller arasında farklı sürücü destek sistemlerine sahip olup olmayacağı sorulduğunda, bir GM sözcüsü, Super Cruise veya Ultra Cruise işlevselliği açısından iki segment arasında hiçbir fark olmayacağını doğruladı.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü