GM’den Çığır Açan Adım: Tesla’nın Şarj Standartları Benimsendi

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

GM, Ford’un ardından Tesla’nın şarj standardını benimseyen ikinci otomobil üreticisi oldu. NACS olarak da bilinen Tesla’nın elektrikli araç şarj portu, otomobil dünyasında benimsenme yolunda hızla ilerliyor. General Motors CEO’su Mary Barra’nın duyurusu, şirketin Tesla’nın şarj altyapısını kullanan ilk elektrikli aracını 2025 yılında piyasaya sürmeyi planladığını gösteriyor.

Ford’un İzinden Giden GM

Bir süre önce, Ford, Tesla tarafından geliştirilen NACS şarj portunu benimseyeceklerini duyurmuştu. Ardından GM, Tesla’nın şarj standartlarına geçiş yapacağını ilan eden bir açıklama yayınladı. Bu gelişme, binlerce Tesla Supercharger şarj istasyonunun GM elektrikli araç sahiplerine açılacağı anlamına geliyor.

Tesla’nın Şarj Standartları ve Otomobil Üreticileri

Mary Barra, “Elektrikli araçların benimsenmesini sağlamak için güçlü bir şarj altyapısına sahip olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Barra, NACS’ın üstün bir şarj sistemi olduğunu ve Kuzey Amerika standardı olması gerektiğini belirtti. Tesla adaptörlerini önümüzdeki baharın başlarında müşterilere sunmayı planlayan GM, 2025 yılında Tesla’nın şarj portuna sahip ilk elektrikli aracını piyasaya sürecek.

GM ve Twitter

GM, Musk’ın Twitter’ı satın almasına karşı ciddi bir duruş sergileyerek Ekim 2022’de platformdaki reklamlarını geçici olarak durdurdu. Bu olaydan sonra ilk tweet’ini Tesla’nın şarj standardıyla ilgili duyuruyu tanıtmak için atan şirket, büyük bir adım atmış oldu.

Tesla’nın Supercharger Ağı ve Elektrikli Araçlar

Tesla’nın Supercharger ağı, çoğu yazılım sorunları ve hatalı fişlerle dolu olan diğer elektrikli araç şarj ağlarını geride bırakıyor. Kendi şarj ağlarını oluşturmak için yatırım yapmayı istemeyen otomobil üreticileri, mevcut üçüncü taraf sağlayıcılarla işbirliği yapmak zorunda kaldılar. Musk, Supercharger’ların Tesla olmayan elektrikli araçlara herhangi bir avantaj sağlamayacağını belirtti.

Haberler

Elektrikli Araba Akü Fiyatları 2023

Elektrikli araç bataryaları genelde en az 10 yıl, normal şartlarda ise 20 yılı bile aşabilen bir kullanım ömrüne sahiptir. Bataryanın hızla kapasite kaybettiği, birkaç yılda değiştirilmesi gerektiği yanlış bilinen bir bilgidir.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü