Lamborghini’nin İlk Elektrikli Otomobili İçin Heyecanlı Bekleyiş: İşte Detaylar!

Lamborghini'nin elektrikli otomobil dünyasına giriş yapıyor
Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Lamborghini’nin elektrikli otomobil dünyasına adım atacağı yıllardır konuşuluyor ve şimdi bu heyecan verici gelecek resmi olarak şekillenmeye başladı. İtalyan süper otomobil üreticisinin ilk elektrikli otomobili için bilgiler ortaya çıkmaya devam ederken, sizler için bu gelişmeleri derledik.

2028’de Yollara Çıkacak 2+2 Grand Tourer Modeli

Lamborghini’nin 2028 yılında piyasaya süreceği tamamen elektrikli ilk modelinin, 2+2 grand tourer şeklinde olacağı belirtiliyor. Marka, gelecek yılın sonuna kadar mevcut ürün yelpazesini hibritleştirerek, karbon emisyonlarını yüzde 80 oranında azaltma hedefine ulaşmayı planlıyor. Bu doğrultuda, dördüncü model serisi Lamborghini’nin portföyüne önemli bir katkı sağlayacak.

Lamborghini CEO’sundan Elektrikli Model Açıklaması

2024 Revuelto lansmanında Lamborghini Başkanı ve CEO’su Stephan Winkelmann, dördüncü modelin markanın mevcut ürün portföyündeki eksikliği gidereceğini belirtti. Winkelmann, yeni modelin bir GT 2+2 olacağını ve iki süper spor otomobil ile SUV’ye iyi bir eklenti olacağını ifade etti.

Porsche 911 EV’ye Rakip Olabilecek Bir Model

Tamamen elektrikli dört koltuklu GT otomobilinin, yeni nesil Porsche 911 EV’ye ciddi bir rakip olabileceği kulislerde konuşuluyor. Bu arada, Lamborghini’nin elektrikli otomobil serisine katılacak olan EV modeli, önümüzdeki yıl şarj edilebilir hibrit bir yapıya dönüşecek olan Urus ile birlikte sunulacak. Tüm bu gelişmelerin ardından, Revuelto, 60 yıllık Lamborghini tarihindeki ilk şarj edilebilir hibrit olan amiral gemisi Aventador’un yerini alacak.

Gelişmiş Eksenel Akılı Motor Teknolojisi ile Öne Çıkacak

Revuelto’nun önemli özelliklerinden biri olan gelişmiş eksenel akılı motor teknolojisi, daha geleneksel radyal akılı motorlardan çok daha fazla güç yoğunluğu ve verimlilik sağlayarak tamamen elektrikli bir araca dönüşümü kolaylaştıracak. Bu teknoloji şu anda yalnızca Ferrari SF90 ve McLaren Artura gibi süper otomobillerde bulunuyor ve Lamborghini’nin elektrikli modeli için de kullanılacak.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü