Nissan, Tesla’nın Elektrikli Şarj Devrimine Ayak Uyduruyor

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Son zamanlarda otomobil dünyasında dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Elektrikli otomobil devi Tesla’nın NACS şarj konnektörü, birçok otomobil firması tarafından benimseniyor. Son olarak Nissan, bu bağlantı noktasını kullanmayı kabul etti ve bu alanda ilk Asyalı marka oldu.

Nissan, Tesla’nın Şarj Teknolojisine Dahil Oldu

Tesla’nın NACS (Kuzey Amerika Şarj Standardı), Ford, GM, Volvo, Mercedes-Benz gibi birçok büyük otomobil üreticisinin ABD’de kabul ettiği şarj konnektörü oldu. Nissan’ın bu hareketi, marka için büyük bir önem taşıyor. Zira Nissan, 2010 yılında Nissan Leaf’i erken piyasaya sürerek elektrikli araç devriminin öncülerinden birisi olmuştu.

Nissan’ın Elektrikli Araçları için Yeni Şarj Teknolojisi: NACS

Nissan, şu anda elektrikli modelleri için iki farklı bağlantı noktası standardı kullanıyor: Leaf’te CHAdeMO ve Ariya’da CCS1. Ancak Nissan, 2025 yılından itibaren Tesla’nın NACS bağlantı noktasını araçlarına eklemeye başlayacak. Bu, mevcut elektrikli araç sahiplerinin Tesla’nın geniş ve güvenilir Supercharger ağını kullanabilmeleri için büyük bir adım olacak.

Nissan’ın Gelecekteki Elektrikli Otomobil Modelleri ve NACS

Nissan, ABD’nin Mississippi eyaletindeki fabrikasında iki yeni elektrikli otomobil modeli üreteceğini de duyurdu. Bu araçların hangi modeller olacağı henüz açıklanmadı ancak üretimin 2025 yılında başlaması hedefleniyor. Bu modellerde de Tesla’nın NACS standardının kullanılması bekleniyor.

NACS, sadece otomobil üreticileri tarafından değil, aynı zamanda diğer halka açık şarj ağlarına da yaygınlaşıyor. Bu, elektrikli otomobil kullanıcıları için daha geniş bir şarj ağına erişim imkanı anlamına geliyor.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü