Opel Astra Elektrik Türkiye’de Ön Siparişe Açıldı: Teslimatlar Eylül’de Başlayacak

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Opel, Türkiye’deki elektrikli araç pazarında Mokka Elektrik ve Corsa Elektrik modelleriyle atağa kalktıktan sonra yeni Opel Astra Elektrik’i de sunarak seçeneklerini üçe çıkardı. İşte detaylar:

Opel Astra Elektrik: Özellikler ve Performans

Opel Astra Elektrik, 115 kW/156 HP gücünde bir elektrik motoruna ve 270 Nm torka sahiptir. Bu özellikleri sayesinde araç, hızlanma anından itibaren hızlı bir kalkış ve etkileyici bir hızlanma sunar. Diğer elektrikli araçların genellikle 150 km/s hıza kadar sınırlı olduğu düşünüldüğünde, yeni Astra Elektrik 170 km/s’lik maksimum hıza sahip olması dikkat çekicidir. Araç, 0’dan 100 km/s hıza 9.2 saniyede ulaşabilir. Astra Elektrik kullanıcıları, Eko, Normal ve Spor olmak üzere üç farklı sürüş modu arasından seçim yapabilirler.

Yeni Astra Elektrik, WLTP’ye göre 418 km’ye kadar tamamen elektrikli sürüş menzili sunmaktadır. Opel mühendisleri, kompakt batarya boyutuyla bu menzili elde etmeyi başarmışlardır. Araçta 6 hücreli, 17 modülde toplamda 102 batarya hücresi bulunan 54 kWsa’lık lityum-iyon batarya yer almaktadır. Yeni Astra Elektrik, 100 kilometrede sadece 14.8 kWsa elektrik tüketir. Ayrıca araçta bulunan fren enerji geri kazanım sistemi, sürüş sırasında enerjinin geri kazanılmasını sağlar.

Bu düşük tüketim değeri, yeni Astra Elektrik’i yalnızca günlük kullanıma uygun bir araç yapmakla kalmaz, aynı zamanda uzun yolculuklar için de ideal bir seçenek haline getirir. Astra Elektrik, hızlı şarj ile 100 kW doğru akım kullanılarak yüzde 80 batarya kapasitesine yaklaşık 26 dakikada ulaşabilir. Tamamen elektrikli Astra ayrıca evde kullanılan duvar tipi şarj istasyonları için üç fazlı 11 kW dahili şarj cihazıyla donatılmıştır.

Konforlu ve Kullanışlı Bir Yaşam Alanı

Bataryalar, aracın alt kısmına yerleştirilerek daha fazla iç mekan kullanım alanı sağlanmıştır. Bu sayede aracın iç kısmında yolcular için daha geniş bir alan elde edilmiştir. Ayrıca bataryanın alçak bir konumda olması, sürücüye güvenli ve dengeli bir sürüş deneyimi sunar. Bu durum ayrıca aracın burulma rijitliğini yüzde 31 artırır.

Sürücü hariç 1.679 kg ağırlığındaki Opel Astra Elektrik, sınıfının en iyi değerlerinden birini sunar. Boyutları ise 4.374 mm uzunluğunda, 1.860 mm genişliğinde, 1.488 mm yüksekliğinde ve 2.675 mm aks mesafesindedir. Standart olarak sunulan 352 litrelik bagaj hacmi, arka koltuklar yatırıldığında 1.268 litreye kadar genişletilebilir. Astra Elektrik, Alcantara döşeme ile kombinlenen ergonomik Aktif Spor koltuklarıyla yüksek oturma konforu sağlar. AGR onaylı koltuklar, başarılı yan destekli ve farklı manuel ve elektrikli ayar kombinasyonları sunar. Bu sayede sürücü, araçla daha iyi bütünleşir ve sürüş sırasında benzersiz bir his yaşar.

Tamamen dijital Pure Panel Pro’ya sahip olan Astra Elektrik, iki adet 10 inçlik geniş ekrana sahiptir. Bu modern kokpit deneyimi, önemli bilgileri (örneğin, batarya şarj durumu veya menzil gibi) gösterirken klima kontrolü gibi ayarların kolayca yapılmasını sağlar. Büyük IntelliHUD sanal gösterge paneli ve doğal ses tanıma özelliği, sürücünün gözünü yoldan ayırmadan tüm fonksiyonları yönetmesine olanak tanır.

Gelişmiş Güvenlik Özellikleri ve Şık Tasarım

IntelliDrive sistemiyle birlikte Astra Elektrik, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi ve arka çapraz trafik uyarısı gibi gelişmiş güvenlik özellikleri sunar. Bu işlevler, toplamda 168 bağımsız LED hücreye ve 10 aydınlatma moduna sahip olan adaptif IntelliLux LED® Pixel farlar gibi donanımlarla birlikte sürüş güvenliğini artırır.

Tamamen elektrikli Astra, sportif ön tampon tasarımıyla dikkat çeken Opel Vizör marka yüzüyle yollara çıkar. Elmas kesim 18 inç alaşım jantlar, aerodinamik yapılarıyla birlikte aracın şık görünümünü tamamlar. Opel, yeni Astra Elektrik ile kompakt sınıfta yeni bir sayfa açıyor.

Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, elektrikli Astra’nın satışa sunulmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Astra, kompakt hatchback sınıfındaki en popüler modellerden biri olup, yeni elektrikli nesliyle segment liderliğine doğru emin adımlarla ilerlemektedir. Yerli rakibimizin ardından ikinci sırada yer alarak, mayıs ayında 1.347 adet Astra satışıyla C-HB segmentinde yüzde 14,3’lük bir pazar payına ulaştık. İthal C-HB sınıfında ise ilk beş ayda Astra ile liderlik pozisyonunu yakaladık. İçten yanmalı motorlu Astra’nın başarısını, elektrikli modele geçiş hamlemizle de sürdürmeye devam ediyoruz. Eylül ayında müşterilerimizle buluşacak olan Elektrikli Astra’nın da desteğiyle elektrikli otomobil satış payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz. 2023 yılında her 10 elektrikli araçtan birinin Opel müşterisi olmasını hedefliyoruz.”

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü