Rekor Kıran McMurtry Speirling Üretime Geçiyor: 1000 Beygirlik Küçük Canavar

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

McMurtry Spéirling, geçtiğimiz yıl Goodwood Hill Climb etkinliğinde gerçekleştirdiği rekor denemesiyle büyük ilgi görmüştü. Bu etkinlikte, Spéirling adlı elektrikli hiper otomobil, tek kişilik yapıya sahip olmasına rağmen etkileyici bir performans sergileyerek dikkatleri üzerine çekti. Bu başarıyı takiben, İngiliz girişim grubu McMurtry, Spéirling Pure adını verdikleri bir pist versiyonunu seri üretime geçirmeye karar verdi. Bu heyecan verici araçtan toplamda 100 adet üretileceği duyuruldu.

Küçük Canavar: McMurtry Spéirling Pure

Spéirling Pure, arkada konumlandırılmış iki elektrik motoru sayesinde toplamda 999 beygir güç üretebilen bir hiper otomobildir. Bu güçlü motorlar, aracın sadece 1,5 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşabilmesini sağlar. Aracın boyutları ise oldukça kompakttır; sadece 3,45 metre uzunluğunda, 1,58 metre genişliğinde ve 1,02 metre yüksekliğindedir. McMurtry’nin kurucu direktörü Thomas Yates, bu otomobilin pistte yeni bir çağın habercisi olacağını ifade etmektedir.

Performansta Bir Devrim: McMurtry Spéirling Pure

McMurtry, Spéirling Pure’un Goodwood’un mevcut rekor sahibi araçlarından bile daha üstün bir performansa sahip olacağını iddia etmektedir. Bu iddianın temelinde, aracın tabanında yer alan bir çift fan bulunmaktadır. Bu fanlar, yüksek hızlarda araca daha fazla yere basma kuvveti kazandırarak Formula 1 araçlarını bile geride bırakacak bir performans sunmaktadır. Ayrıca, istenildiğinde bu fanların opsiyonel olarak araca eklenebileceği de belirtilmektedir.

Eşsiz ve Sınırlı Sayıda: 100 Adet McMurtry Spéirling Pure

McMurtry Spéirling Pure’un üretimine 2024 yılında başlanacak ve teslimatlar ise 2025 yılında gerçekleştirilecektir. Ancak bu özel ve yüksek performanslı araçların fiyatı oldukça yüksek olacak. Her bir Spéirling Pure için talep edilen ücretin 1 milyon doların üzerinde olduğu belirtilmektedir. Bu da otomobilin sadece seçkin bir kitleye hitap edeceğini göstermektedir.

Rekorun Taçlandırıldığı An: Goodwood Hız Festivali

Spéirling Pure, eski Formula 1 pilotu Max Chilton kontrolünde Goodwood Hız Festivali’nin tırmanış parkurunda rekor kırmayı başarmıştır. Araç, hız turlarında tam 39.08 saniyede tırmanışı tamamlayarak önceki rekoru neredeyse 1 saniye geride bırakmıştır. Bu başarı, McMurtry Spéirling’in performansının ne kadar etkileyici olduğunu gösteren bir kanıttır.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü