RENOLT TWİNGO’YA IŞIK VE ELEKTRİK KATAN BİR SANATÇI

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Birbirinden sevimli şehir arabalarından biri olan orijinal Renolt Twingo, ‘Diğerlerinden farklı bir Twingo’ ile bir kez daha geri dönüyor.

Orijinal Renolt Twingo, cömert bir “tatil araç kiralama mantığı” (kiralık araçlar elbette dört tekerlekli en hızlı şeylerdir) kullanılarak dünyanın en hızlı arabalarından biri olarak düşünülebilir. İlk kez 1993 yılında tanıtılan bu hafif ve zekice tasarlanmış şehir içi otomobili, İngilizler sadece Avrupa’da bulundukları sürece deneyimleyebilirlerdi.

Bu durum, daha da hafif bir tek seferlik elektrikli araca dönüşmesiyle süper otomobil hızlarında seyrettiği anlamına geliyor. Belki de. Her neyse, bu bir sanatçının en sevimli ve en iyi tasarlanmış küçük arabalardan birinin yeniden yorumlamasıdır.

Yılın Tasarımcısı Ödülüne Sahip Tasarımcı Elinden Çıkacak

Söz konusu sanatçı, ELLE DECO Uluslararası Yılın Tasarımcısı ödülünün sahibi olan Sabine Marcelis’tir ve o Twingo’nun “en tanınabilir özelliklerine” odaklanmış durumda. Bu özellikler arasında “ikonik tek hacimli silueti, karakteristik farları, inanılmaz bir mekan ve ışık hissi veren modüler iç mekanı” bulunmaktadır. 90’ların başında piyasaya sürülmesiyle, bu tasarım – Espace’ın tek hacimli siluetini taklit eden bir tasarım – radikal olarak kabul edilmişti.

Sabine, bu öğeleri koruyarak aracı temiz bir şekilde yeniden tasarlamış, aynı zamanda “şeffaflık oyunu ve renk ve malzemeler arasındaki etkileşim” üzerinde çalışmıştır. Kesinlikle harika görünen bir şey ortaya çıkmış.

“Bu kadar ikonik ve popüler bir araç üzerinde çalışmak gerçekten bir meydan okumaydı, özellikle projenin büyüklüğü göz önüne alındığında” diyor Sabine. “Gerçekten yenilikçi ve unutulmaz bir şey yaratma fırsatıydı.”

Ayrıca elektrikli bir araç. Twingo’nun monobox’ının altında hangi güç aktarım sisteminin bulunduğunu söylemiyorlar, sadece “konseptin elektrik motoruyla donatıldığı” belirtiliyor. Renolt bu konuda oldukça başarılıdır – muhteşem R5 Turbo 3E’ye bir göz atın – bu yüzden bu kadar küçük ve hafif bir araca elektrik gücü uygulamak, onu… dünyanın en hızlı arabalarından biri yapabilir. Belki.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü