Satılan Her 7 Otomobilden 1’i Artık Elektrikli: Zirvede İse Tesla Yok!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Elektrikli Otomobillerin Piyasada Yükselişi Devam Ediyor

Bu yılın ilk çeyreğinde satılan her 7 otomobilden 1’i elektrikli otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle elektrikli araçların hızla artması ve fiyatların düşmesi, talebin canlanmasına büyük katkı sağlamaktadır. Ancak Tesla gibi büyük bir marka, Çinli rakiplerinin yükselişi karşısında risk altında bulunmaktadır.

Elektrikli Araçların Yükselişi Sürüyor

Counterpoint Research tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2023’ün ilk çeyreğinde dünya genelinde elektrikli araç satışları bir önceki yıla göre %32 artış göstermiştir. Satılan elektrikli araçların %73’ü tamamen elektrikli modellerden (BEV) oluşurken, geri kalanı plug-in hibrit elektrikli araçlar (PHEV) şeklindedir.

Elektrikli Araç Satışlarının Geleceği

2023 yılı sonuna kadar elektrikli araç satışlarının 14,5 milyon adedin üzerine çıkması beklenmektedir. İlk çeyrek verilerine göre, Çin %56’lık pazar payıyla tartışmasız lider konumunda olup ABD’yi geride bırakarak dünyanın en büyük ikinci elektrikli araç pazarı haline gelmiştir. İlk üç ayda en çok elektrikli otomobil satan marka BYD olurken, Tesla ikinci sırada yer almaktadır. Dünya genelinde ise en çok satan elektrikli otomobil Model Y olarak karşımıza çıkmaktadır.

En Çok Elektrikli Otomobil Satan Markalar

Tesla’nın küresel çapta fiyat indirimleri yapmasının ardından diğer otomobil markaları da benzer indirimlere başvurarak elektrikli araç satışlarında bir iyileşme sağlamıştır. Çin, satışların %56’sından sorumlu olurken BYD, NIO, Xpeng, Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz, Nissan, Honda ve Toyota gibi yaklaşık 40 otomobil üreticisi de fiyatlarını düşürmüştür.

2023’ün ilk üç ayında en çok elektrikli otomobil satan markalar ve pazar payları şu şekildedir:

 • BYD: %21,10
 • Tesla: %16,01
 • VW: %6,88
 • Geely: %5,86
 • GM: %4,71
 • Mercedes: %4,28
 • BMW: %4,16
 • Stellantis: %3,97
 • Hyundai: %3,96
 • Renault: %3,82

En Çok Satan 10 Elektrikli Otomobil

Model bazında incelendiğinde, en çok satan elektrikli otomobiller arasında Tesla’nın ön planda olduğu görülmektedir. Model Y, sadece en çok satan elektrikli otomobil değil, aynı zamanda dünya genelinde en çok satan otomobil konumundadır. İkinci sırada Model 3 yer alırken, üçüncü sırayı Çinli BYD’nin Song modeli almaktadır. Listede bulunan 10 aracın 8’i Çinli firmalara aittir ve sadece 2 tanesi Tesla markasına aittir.

2023’ün ilk üç ayında en çok satan 10 elektrikli otomobil şu şekildedir:

 1. Tesla Model Y
 2. Tesla Model 3
 3. BYD Song
 4. BYD Yuan Plus
 5. BYD Qin
 6. Wuling Hongguang Mini EV
 7. BYD Dolphin
 8. GAC Aion S
 9. BYD Han
 10. Changan Lumin
Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü