Skyworth ile Ulubaşlar Grubu Türkiye’de Batarya Fabrikası Kuracak

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Skyworth, Ulu Motor distribütörlüğünde Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapmış olan Skywell’in üreticisi olarak adından söz ettirmeye devam ediyor. Ulubaşlar Grubu şirketlerinden biri olan Ulu Motor ile iş birliği içerisinde olan Skyworth, Türkiye’de bir batarya fabrikası kurma planları yapmaktadır.

Skyworth geçtiğimiz sene Çin’in Jiangsu eyaletinde 1,2 GWh kapasiteye sahip bir batarya fabrikası açarak küresel pazarda güçlü bir konuma ulaşmıştır. 22 bin metrekarelik tesiste bir batarya modülü ve iki batarya paketi üretim hattı bulunmaktadır. Skyworth, 2023 yılında ise 170 milyon dolarlık batarya üretmeyi hedeflemektedir.

Bu başarılı adımlarının yanı sıra Skyworth, Türkiye’de de batarya fabrikası kurmak için planlar yapmaktadır. Skywell Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş ve Skywell Kurucu Ortağı ve CEO’su Wu Longba, bu konuda olumlu açıklamalar yapmışlardır.

Mahmut Ulubaş, Türkiye’de batarya geliştirme ve üretim fabrikası açmanın önemini vurgulayarak, bu teknolojiyi Türkiye’de üretmenin ülkeye önemli kazanımlar sağlayacağını belirtmiştir. Ayrıca bu yatırımın Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayacağına ve ihracat tarafında gurur duyulacak işlere imza atılacağına değinmiştir.

Wu Longba ise Ulu Motor ile yakın çalışarak Türkiye’de batarya fabrikası açma konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtmiştir. Ayrıca Türkiye’de araç üretim hattı kurmayı, yedek parça tedarik sistemini Türkiye’ye getirmeyi ve bazı parçaların üretimini burada gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etmiştir.

Skyworth’un hedeflerinden biri de araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla performanslarını artırmaktır. Yeni bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını ve Skywell ET5 LR modelinde 800V+4C süper hızlı şarj teknolojisi kullanacaklarını belirtmiştir. Bu teknoloji sayesinde şarj gücü yükselerek, 8 dakikada yüzde 0 ila 80 doluluğa ulaşabilme hedeflenmektedir. Böylece yakıtlı otomobillerle arasındaki dolum süresi farkı ortadan kaldırılacaktır

Skyworth ve Ulubaşlar Grubu’nun Türkiye’de batarya fabrikası kurma planları, hem Türk ekonomisine önemli katkılar sağlamayı hedeflemekte hem de Türkiye’nin yeni enerji araç endüstrisi teknolojisini ve kapasitesini geliştirmeyi planlamaktadır.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü