Tesla Roadster Üretimi Yeniden Erteleniyor: Beklentiler ve Gerçekler

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Enerji tasarruflu otomobil devi Tesla’nın başı çeken CEO’su, milyarder iş insanı Elon Musk, bir hissedarlar toplantısında ikinci nesil Tesla Roadster’ın gecikme haberini gündeme taşıdı.

Elon Musk’tan Roadster’ın Üretim Süreciyle İlgili Açıklamalar

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Teksas’taki hissedarlar toplantısında, Kasım 2017’de büyük bir sürprizle duyurulan ve tamamen elektrikli olan spor otomobil Tesla Roadster’ın ikinci nesli için önümüzdeki yılın üretim hedefini belirtti. Bu spor otomobil, ilk başta 2020’de piyasaya sürülmesi bekleniyordu. Ancak, yüksek fiyatlı Roadster, Model 3 ve Model Y gibi diğer Tesla ürünleri karşısında gölgede kaldığı için üretimi defalarca ertelendi.

Yeniden Başa Dönüyoruz: Tesla Roadster’ın Üretimi Tekrar Gecikti

Musk, bir hissedarın sorusuna karşılık, Roadster’ın mühendislik ve tasarımının 2023 yılında tamamlanmasının planlandığını açıkladı. Musk, “Bu bir taahhüt olmasa da, umarım önümüzdeki yıl üretim sürecine başlarız” dedi. Bu durumda, ikinci nesil Tesla Roadster için yeni hedef 2024 olarak belirlenmiş görünüyor ancak bu tarih bir tahmin niteliğinde.

Musk, Roadster’ın Tesla’nın gelirine büyük bir katkısı olmayacağını ancak büyük bir başarı olacağını belirtti. Tesla’nın ilk elektrikli otomobili olan orijinal Tesla Roadster, 2006’da tanıtıldı ve 2008’de üretime başladı. Yüksek fiyatlı ve düşük üretim hacimli orijinal Tesla Roadster’dan yaklaşık 2.400 adet satıldı. İkinci nesil Tesla Roadster, 2017 Tesla Semi etkinliği sırasında beklenmedik bir şekilde karşımıza çıktı. O zamanlar, şirket Roadster’ın 0’dan 100’e 1,9 saniyede çıkabileceğini ve başlangıç fiyatının 200.000 dolar olacağını duyurmuştu.

Sonuç: Tesla Roadster’ın Geleceği

Tesla Roadster’ın gecikmeli üretim süreci, elektrikli otomobil endüstrisindeki hızlı ilerlemeyi ve rekabeti gösteriyor. Bu durum, Tesla’nın gelecekteki projelerini nasıl şekillendireceğini ve müşterilerin bu duruma nasıl tepki vereceğini merak konusu yapmaktadır. Ancak bir şey kesin ki, Tesla Roadster’ın gelişi, elektrikli otomobil piyasasını yeniden şekillendirecektir.

Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü