VinFast VF 3: Vietnam’ın Yerli %100 Elektrikli Araç Piyasasındaki Yeni Yıldız

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Vietnam’ın kendi topraklarında üretilen elektrikli otomobil markası VinFast, tatlı ve küçük bir araç modeli ile karşımızda. VF 3 adı verilen yeni modelin, Vietnam pazarına özel olarak tasarlandığı belirtiliyor.

VF 3’ün Kendine Has Tasarımı ve Karakteri

VinFast VF 3, köşeli tasarımı ve büyük plastik korumaları sayesinde, kompakt bir arazi aracı kimliği kazanmış. Otomobilin ön yüzünde, panjuru, farları ve logosu ile uyumlu krom süslemeleri içeren altıgen bir panel mevcut. Tampon, siyah plastik malzemeden imal edilmiş ve sahte hava girişleri kenarlarında kendini gösteriyor.

Suzuki Jimny ile Benzerlikler ve Farklar

VF 3, genel silüeti ile Suzuki Jimny modelini anımsatıyor ve gövde uzunluğu 3114 mm olan bu araç, Jimny’e kıyasla 53 cm daha kısa. Yan tarafta, 16 inçlik beş kollu siyah jantlar ve kapı kolları, yan aynalar, A sütunları ve tavan da siyah renkte tasarlanmış. Arkada ise, yine logoyla birleşik krom süslemeler ve tek parçadan oluşan küçük stop lambaları dikkat çekiyor.

VF 3’ün İç Mekanı ve Özellikleri

VF 3’ün sadece ön bölümünü görsek de, beş kişilik kompakt bir yaşam alanı sunacağı söyleniyor. Bu alanda kontrast dikişli deri koltuk döşemeleri öne çıkıyor. Konsolun üzerinde ise kumaş benzeri bir malzeme kullanılmış gibi duruyor. İki kollu direksiyon simidi, küçük dijital gösterge ekranı ve ince havalandırma ızgaraları, konsol üzerinde fark edilen ayrıntılar arasında.

VF 3’ün Motor ve Batarya Bilgileri

VF 3’ün motor ve batarya detayları henüz açıklanmış değil. VinFast, bu modelin Vietnam’ın milli aracı olma potansiyeli olduğunu belirtiyor. Eylül ayında siparişe açılması planlanan model için teslimatların 2024’ün üçüncü çeyreğinde başlaması bekleniyor.

Vietnam’ın yerli markası VinFast’ın bu yeni ve elektrikli modeli VF 3, yüksek teknoloji ve şık tasarımıyla göz dolduruyor. Kısa bir süre sonra tüm detaylarıyla tanıtılacak olan bu model, Vietnam otomobil piyasasını hareketlendirebilecektir.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü