Volkswagen ve Xpeng Motors İşbirliği: Elektrikli Araç Piyasasında Yeni Bir Dönem

Volkswagen ve Xpeng Motors işbirliği, elektrikli araç piyasasında yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. İki şirketin ortaklaşa geliştireceği yeni modeller ve Çin pazarına odaklanma stratejisi, sektörde büyük bir dönüşümün habercisi.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Alman otomobil üreticisi Volkswagen ve Çinli elektrikli araç üreticisi Xpeng Motors arasında yeni bir işbirliği başladı. Bu işbirliğinin ilk etabında Volkswagen, Xpeng Motors’a 700 milyon dolarlık bir yatırım yapacak ve şirketin hisselerinin %5’ini alacak.

Volkswagen ve Xpeng Motors işbirliği çerçevesinde iki yeni orta boy elektrikli model geliştirilecek. Bu yeni modellerin 2026 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Volkswagen Grubu, Çin Pazarına Yöneliyor

Volkswagen Grubu, elektrikli otomobil geliştirme konusunda Çinli otomobil üreticilerine yöneliyor. Grup, yazılım sorunları nedeniyle kendi elektrikli araç platformlarının geliştirilmesinde yaşadığı sorunları çözmek için bu stratejiyi izliyor.

İlerleyen Dönemde Neler Bekleniyor?

Volkswagen ve Xpeng Motors’un işbirliği kapsamında hangi projelerin hayata geçirileceği henüz netlik kazanmış değil. Ancak, bu işbirliğinin elektrikli otomobil pazarında önemli bir dönüşüm yaratacağı kesin.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü