Yenilenen Opel Corsa: Vizor Tasarımıyla Modern ve Güçlü Elektrikli Seçenekler

Facebook
Twitter
LinkedIn

Abone Ol

google-news-logo-desktop

Opel Corsa’nın makyajlı versiyonu, etkileyici Vizor tasarımıyla daha modern bir görünüme kavuştu. Ayrıca 2024 Corsa, bir dizi teknolojik yenilikle donatıldı.

Opel Corsa 2024: Özellikler ve Gelişmeler

Makyajlı Opel Corsa’nın en büyük tasarım değişikliği ön kısımda ortaya çıkıyor. Opel, daha büyük modellerinde kullanılan Vizor tasarımını Corsa’ya da uyguladı. Yenilenen Matrix LED farlar, artık 14 ayrı bireysel olarak kontrol edilebilen LED bileşenle birlikte geliyor. Yeni farlar, sürücülere “stadyum parlaklığında bir sürüş deneyimi” sunarken, karşıdan gelen sürücülerin gözlerini kamaştırmadan daha iyi bir deneyim yaşamalarını sağlıyor.

Güncellenen Corsa’nın ön tamponunda, parlak siyah detaylarla süslenen dikey hava girişleri bulunuyor ve bu girişler eskisine göre daha büyük hale getirildi. Bu tasarım detayı, kompakt modelin sportif karakterine vurgu yapıyor. Alt kısımda ise geniş bir merkez hava girişi, parlak siyah tasarıma ve petek motiflere sahip. Yan ayna, sütunlar ve tavan siyah renkte tasarlandı ve arka logonun hemen altında Corsa yazısı yer alıyor. Bu logolar, siyah veya mat saten gümüş olarak versiyona bağlı olarak sunuluyor. Ayrıca, yeni Grafik Grey renk seçeneği de dış tasarımda göze çarpıyor.

Qualcomm Destekli Yeni Kokpit

Kompakt modelin iç mekanı genel olarak aynı görünse de teknolojik açıdan bazı önemli yenilikler yapıldı. Örneğin, 10 inç dokunmatik ekranlı yeni opsiyonel multimedya sistemi, Qualcomm’un Snapdragon Cockpit Platform’undan güç alıyor. Bu sistem, “Hey Opel” komutuyla aktif olan doğal konuşma algılama ve OTA güncelleme desteği sunarak, daha gelişmiş grafiklerle birlikte daha zengin bir deneyim sunuyor. Ayrıca, Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu telefonlar artık kablosuz olarak aracın multimedya sistemiyle bağlantı kurabilecek ve şarj olabilecek.

Yeni Opel Corsa’nın motor seçenekleri arasında, Alman markanın ilk kez kullandığı 48V hafif hibrit sistem yer alıyor. Bu sistemle donatılan 1.2 litrelik benzinli motor, 100 beygir gücüne ve 136 beygir gücüne sahip seçeneklerle sunuluyor. Ayrıca, bu motorun yeni geliştirilen çift kavramalı şanzımanla birleştirildiği belirtiliyor. Bunun yanı sıra, elektrik destekli olmayan 100 beygir gücüne ve 130 beygir gücüne sahip turbo benzinli motorlar ile 75 beygir gücüne sahip 1.2 litrelik atmosferik motorlar da ürün gamında yer almaya devam edecek.

Tam Elektrikli Opel Corsa-e

Makyajlı Opel Corsa-e versiyonunda, daha güçlü bir seçenek sunuluyor. Giriş seviyesinde, 136 beygir gücü ve 357 kilometre sürüş menzili sunan kompakt modelin yeni versiyonunda, 156 beygir gücünde ve 260 Nm tork üreten bir motor kullanılıyor. Bu versiyon, WLTP’ye göre 402 kilometre sürüş menzili sunuyor. Bu noktada, araçta güncellenen Peugeot e-208’deki sistemin kullanıldığını söylemek mümkün.

Makyajlı Opel Corsa’nın ilk müşteri teslimatları, 2023’ün son çeyreğinde başlayacak. Fiyatlandırma hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamış olup, mevcut modelin başlangıç fiyatının 604.900 TL olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Picture of Yigit AKSÜT
Yigit AKSÜT
Elektrikli Araç Editörü